Slovensko a Poľsko sa chcú podieľať na obnove Ukrajiny, ministri rokovali aj o posilnení spolupráce vo V4

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mzv_minister juraj blanar s ministrom zahranicnych veci polska radoslawom sikorskym.jpg
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (vľavo) poľský minister zahraničných vecí Radosław Sikorski (vpravo) na rokovaní o posilnení spolupráce v rámci V4. Foto: SITA/MZV SR
Tento článok pre vás načítala AI.

Bezpečnostná spolupráca, migrácia, ako aj povojnová rekonštrukcia Ukrajiny boli témy rokovaní ministrov zahraničných vecí Slovenska a Poľska Juraja Blanára (Smer-SD) a Radosława Sikorskeho.

Ministri rokovali o posilnení spolupráce v rámci Vyšehradskej štvorky (V4). Od 1. júla 2024 prebralo predsedníctvo V4 práve Poľsko.

V tomto unikátnom formáte sa dokážeme spojiť v témach, kde sa naše záujmy zhodujú, ako sú napr. dôležité otázky v Európskej únii, či už je to migrácia, kohézna či poľnohospodárska politika. Vyšehradská štvorka je funkčný projekt, prostredníctvom ktorého môžeme naďalej prinášať konštruktívne riešenia v prospech našich občanov,“ informoval šéf slovenskej diplomacie.

Povojnová rekonštrukcia Ukrajiny

Prieniky spolupráce obaja ministri evidujú aj pri povojnovej rekonštrukcii Ukrajiny. Blanár tvrdí, že obe krajiny sa chcú aktívne podieľať na obnove u nášho východného suseda.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V tejto oblasti vidíme potenciál nášho partnerstva, či už v rámci cezhraničnej infraštruktúry, súčinnosti slovenských a poľských podnikateľských subjektov, alebo v ďalších konkrétnych zámeroch,“ priblížil Blanár.

Slovensko zároveň poďakovalo Poľsku za ochranu nášho vzdušného priestoru, na ktorého dohľade sa podieľa spoločne s Českom a Maďarskom.

Slovenský minister svojmu poľskému partnerovi taktiež tlmočil solidaritu a ponuku pomoci slovenských záchranárov v súvislosti s banským nešťastím, ku ktorému došlo vo štvrtok v poľskej uhoľnej bani Rydultowy. Po silnom otrase v bani zasypalo niekoľko desiatok baníkov.

Rezolúcia OSN

Ministerstvo zahraničných vecí ďalej informovalo, že Slovensko podporilo rezolúciu Valného zhromaždenia OSN k jadrovej bezpečnosti na Ukrajine.

Jadrová bezpečnosť a fyzická ochrana jadrových zariadení na Ukrajine musí byť plne zabezpečená aj počas vojnového konfliktu. Ich ohrozenie sa priamo dotýka zároveň Slovenska,“ zdôraznil Blanár. Na štvrtkovom zasadnutí rezolúciu podporilo celkovo 99 členských štátov OSN. Slovensko bolo spoločne s ďalšími 59 štátmi spolupredkladateľom dokumentu.

Rezolúcia vyzýva na ukončenie útokov na ukrajinskú energetickú infraštruktúru, ktoré zvyšujú riziko jadrovej katastrofy na jadrových zariadeniach na Ukrajine.

História nám ukázala, že podobne zničujúce následky by mali tragický dopad nielen pre samotnú Ukrajinu, ale tiež krajiny v jej susedstve, ako aj európsky kontinent ako celok,“ podotkol slovenský diplomat.

Okrem toho Slovensko aktívne podporuje pokračujúce úsilie generálneho riaditeľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafaela Mariano Grossiho pri riešení rizík spojených s bezpečnosťou a fyzickou ochranou v Záporožskej jadrovej elektrárni. Jeho súčasťou je fyzická prítomnosť podpornej a asistenčnej misie MAAE. Slovensko tejto agentúre poskytlo na spomínaný účel 80-tisíc eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj BlanárRadoslaw SikorskiRafael Mariano Grossi
Firmy a inštitúcie Európska úniaMAAE Medzinárodná agentúra pre atómovú energiuMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRSMER-SDV4 Vyšehradská štvorka