BRATISLAVA 13. apríla (WebNoviny.sk) – Slovensko a Poľsko spustili cezhraničný projekt na revitalizáciu horských ekosystémov. Cieľom projektu je obnova, zachovanie a ochrana biodiverzity horských ekosystémov v cezhraničnom území Karpát. Projekt sa týka zhruba 130 hektárov na vybraných plochách Žilinského a Prešovského kraja.
Plánovaný rozpočet je 594 387,41 eura, pričom 85 percent rozpočtu (505 229,26 eura) bude z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, štátny rozpočet prispeje sumou 28 793,37 eura a vlastné spolufinancovanie slovenských a poľských partnerov je 60 364,78 eura.
Zamedzenie prieniku nepôvodných druhov
Ako informoval hovorca Lesov SR Radko Srnka, na projekte pracujú Lesy SR, Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum – Výskumný ústav trávnych porastov a horského poľnohospodárstva a poľské vedecké kapacity z Poľnohospodárskej univerzity v Krakove.
Zmena klímy zasahuje aj lesy na Slovensku, okrem požiarov ich ohrozujú nové druhy škodcov
Spoločné aktivity a opatrenia budú podľa Srnku viesť k zabezpečeniu zachovania ekologických väzieb, zamedzeniu prieniku nepôvodných druhov, spomaleniu degradácie prírody a hodnôt krajiny a zosúladeniu manažmentu prírodne významných území rozdelených štátnou hranicou a tým k ochrane biodiverzity tohto územia.
Na začiatku odoberú vzorky fytomasy, stanoví sa obsah živín a výživnej hodnoty trávneho porastu, odoberú sa pôdne vzorky a zistí sa úroda sušiny trávneho porastu. V rámci monitoringu zveri odoberú vzorky biologického materiálu stálej srnčej zveri, aby zistili zdravotnú kondíciu a výskyt ťažkých kovov na horských lesných biotopoch. Urobia hydrologický prieskum. Na základe výsledkov navrhnú opatrenia zabraňujúce postupnému zarastaniu biotopov a opatrenia podporujúce biodiverzitu horských ekosystémov. Opatrenia ako kosenie, mulčovanie a ekologická obnova budú vyplývať z odporúčaného režimu obhospodarovania pre daný typ biotopu.
Nedochádza k výmene informácií
Na poškodených plochách a na plochách s odstránenými náletovými drevinami urobia ekologickú obnovu formou nastielania čerstvo pokosenej hmoty s dostatkom zrelých semien z druhovo bohatých travinno-bylinných porastov. Po vykonaní navrhnutých opatrení sa opäť zmonitorujú stav horských ekosystémov a zveri a porovnajú zdravotný stav zveri v tých oblastiach, ktoré sú obhospodarované s tými oblasťami, ktoré nie sú. Vypracujú metodiku trvalo udržateľného obhospodarovania horských ekosystémov ako vzor pre obhospodarovanie ekosystémov aj v ostatných horských oblastiach.
„Najlepším riešením je opätovné pristúpenie k vhodnému obnovnému manažmentu, respektíve k tradičným spôsobom hospodárenia, ktoré spočívajú v ich pravidelnom obhospodarovaní, smerujúcom k podpore mimoprodukčných funkcií horských ekosystémov. Pre revitalizáciu a zachovanie týchto horských biotopov je vhodná traktorová technika s vysokou svahovou dostupnosťou. Nepriaznivý stav horských biotopov znižuje úživnosť pre živočíchy,“ píše sa ďalej v tlačovej správe.
Srnka ďalej informoval, že v rámci komplexu cezhraničného územia aj napriek blízkosti cezhraničných partnerov nedochádza k vzájomnej výmene informácií o stave horských ekosystémov, výskyte a kondícií živočíchov, prenose parazitov a robených opatreniach. Živočíchy budú monitorovať fotopascami a parazitologickým výskumom a horské biotopy pomocou terénneho botanického prieskumu, ktorému bude predchádzať zistenie ich východiskového stavu.