Pre budúcnosť Organizácie Spojených národov (OSN) sú kľúčové efektívne výsledky organizácie a schopnosť prebrať na seba zodpovednosť. Rýchlo sa meniace medzinárodné prostredie prináša výzvy, ktoré si vyžadujú promptné riešenia. Je preto dôležité, aby mala OSN v EÚ aktívneho a zodpovedného partnera, pripraveného postupovať jednotne.
Preto bude Slovensko počas 74. Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN) postupovať tak, aby sa pokračovalo v nastavenom oživovaní fungovania organizácie aj prostredníctvom reformy, ktorú predstavil generálny tajomník Antonio Guterres. Slovensko sa na týchto snahách podieľa priamo aj finančne. Vyplýva to z návrhu smernice pre postup delegácie na 74. VZ OSN. Delegáciu počas všeobecnej rozpravy povedie prezidentka Zuzana Čaputová.
Prevencia konfliktov mier a bezpečnosť
Slovensko bude svoje stanovisko počas valného zhromaždenia prezentovať zhodne so zahraničnopolitickou pozíciou Únie, ktorá svoje priority vymedzila do troch oblastí. Prvou je prevencia konfliktov, mier a bezpečnosť. Druhou spoločná pozitívna agenda, udržateľný rozvoj a ochrana klímy. Treťou je reakcia na globálne výzvy.
Slovensko má záujem o stoličku podpredsedu v Rade OSN pre ľudské práva a aj ďalšie posty
„Slovensko sa v kontexte presadzovania myšlienky multilateralizmu hlási k spoločným hodnotám – mieru, demokracii, ľudským právam, princípom právneho štátu a medzinárodného poriadku, založeného na rešpektovaní dohodnutých pravidiel,“ píše sa v materiáli, ktorý bude musieť schváliť vláda.
Podporu reformy bezpečnostného sektora (RBS) a nepretržitého poskytovania pomoci krajinám pri budovaní vlastných kapacít má Slovensko medzi prioritami dlhodobo. „Nevyhnutnosť zdieľania potrebnej expertízy bude SR presadzovať aj na 74. zasadnutí VZ OSN, a to najmä z pozície spolupredsedníctva Skupiny priateľov RBS. Prioritami pre rok 2019 v oblasti reformy bezpečnostného sektora je rozvíjanie koordinovanej spolupráce OSN s regionálnymi organizáciami, predovšetkým s Africkou úniou, EÚ a osobitne v kontexte aktivít slovenského predsedníctva v OBSE,“ informuje ďalej materiál.
Boj proti klimatickým zmenám
Na pôde OSN dominuje aj téma boja proti klimatickým zmenám. Na okraj všeobecnej rozpravy sa koná viacero podujatí na vysokej úrovni zameraných na uplatňovanie a dosiahnutie cieľov Agendy 2030, zefektívnenie financovania pre rozvoj, budovania udržateľných zdravotných systémov či implementácie Parížskej klimatickej dohody. Klimatický summit bude podľa ministerstva príležitosťou na diskusiu ako možno spoločne voči zmenám zasiahnuť. Slovensko sa zaväzuje naďalej aktívne participovať na rokovaniach OSN o Globálnom rámci pre životné prostredie a vyvíjať nepretržitú diplomatickú podporu problematike udržateľného vodného manažmentu, ktorého efektívne využitie zasahuje aj do oblasti globálneho budovania mieru, bezpečnosti a stability.
Slovensko je tiež pripravené spolupracovať s krajinami pôvodu a tranzitu v otázkach riešenia príčiny migrácie. Tu však zdôrazňujeme plnú suverenitu pri definovaní vlastnej migračnej politiky, vrátane politiky odmietania povinných migračných kvót. Aktívnymi chceme byť aj pri téme digitalizácie a zmrazovania finančných zdrojov a aktív teroristov a iných osôb na sankčných zoznamoch OSN.
Predsedom zasadnutia Muhammad-Bande
Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov otvorí svoje 74. zasadnutie 17. septembra. Všeobecná rozprava, na ktorej sa zúčastňujú hlavy štátov, potrvá od 24. do 29. septembra.
Predsedom zasadnutia bude Tijjani Muhammad-Bande, aktuálne stály predstaviteľ Nigérie pri OSN v New Yorku, ktorý si za hlavnú tému zasadnutia zvolil „Posilnenie multilaterálneho úsilia pre odstránenie chudoby, kvalitné vzdelávanie, klimatickú zmenu a inklúziu“.