Slovensko chce pristúpiť k Dohovoru o kazetovej munícii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovensko chce pristúpiť k Dohovoru o kazetovej munícii
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 23. marca (WEBNOVINY) – Slovensko chce pristúpiť k Dohovoru o kazetovej munícii. Ministerstvo obrany predložilo do legislatívneho procesu návrh na pristúpenie Slovenska k nemu. „Dohovor je výsledkom uznania mnohých krajín, že kazetová munícia patrí do kategórie munície, ktorú je potrebné eliminovať, respektíve regulovať tak, aby nespôsobovala humanitárne problémy počas ozbrojených konfliktov a po ich skončení,“ uvádza sa v materiáli.

Je považovaný za významný príspevok v oblasti medzinárodného humanitárneho práva. Po schválení vládou a parlamentom dohovor bude musieť podpísať prezident.

Dohovor definuje kazetovú muníciu

Dohovor zavádza definíciu kazetovej munície. Na jej základe s okamžitou platnosťou zakazuje použitie, vývoj, výrobu, získavanie, skladovanie, uchovávanie, prevádzanie kazetovej munície na kohokoľvek priamo alebo nepriamo, podporovanie alebo presviedčanie kohokoľvek o zapojení sa do akejkoľvek činnosti zakázanej zmluvným stranám dohovoru.

Zároveň na zničenie skladových zásob dohovor vyčleňuje časové obdobie ôsmich rokov, ktoré je možné vo výnimočnom prípade predĺžiť o ďalšie štyri a štyri roky (spolu 16 rokov). Za kazetovú muníciu sa v dohovore označuje konvenčná munícia skonštruovaná tak, aby rozptýlila alebo vypustila výbušnú submuníciu, z ktorej každá má hmotnosť nižšiu ako 20 kg.

Podpísalo ho viac než 90 krajín

Dohovor bol schválený v rámci diplomatickej konferencie v Dubline v máji 2008. Zúčastnilo sa na nej 107 krajín, vrátane Slovenska. Následne na konferencii v Osle bol otvorený na podpis, kde ho podpísalo 94 krajín zo 125 zúčastnených štátov. Dohovor nadobudol platnosť 1. augusta 2010.

Na základe rozhodnutia slovenskej vlády zo 6. novembra 2008, po posúdení aktuálnych aspektov dohovoru, sa SR nepripojila medzi prvých signatárov. Pristúpenie Slovenska k Dohovoru o kazetovej munícii vyplýva z uznesenia vlády, ktoré schválil kabinet v januári minulého roka.

Po signovaní dohovoru by mal nadobudnúť platnosť k 1. januáru 2016, informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková. SR pristupuje k Dohovoru o kazetovej munícii v termíne, keď sú všetky aspekty pristúpenia zvážené a je vyriešený systém zabezpečenia potrebných finančných, personálnych aj technologických zdrojov, zdôraznila.

K 2. januáru 2015 sa dohovor zaviazalo rešpektovať 116 štátov, a to vrátane takých štátov, ktoré kazetovú muníciu držia, vyrábajú a používajú a 89 štátov ukončilo jeho ratifikačný proces.

Časť munície je zastaraná

Rezort obrany má zásoby kazetovej munície, z ktorých časť možno považovať za zastaranú. Všetky tieto zásoby budú výhľadovo do ôsmich rokov po nadobudnutí platnosti dohovoru pre Slovensko zničené. Ide o 764 kazetových bômb a rakiet, v ktorých sa nachádza ďalšia submunícia.

S raketami bude zničená aj ich pohonná časť (raketový motor). Maximálne odhadované náklady na likvidáciu sú 5,5 milióna eur, ktoré budú vynaložené v rozpätí rokov 2016 – 2023, informovala Balleková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať