Slovensko darovalo Ukrajine vrtuľníky Mi-17 a Mi-2, podľa Naďa ich už armáda aj využíva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vrtuľník Mi 177.
Foto: archívne, SITA/AP

Slovenská republika darovala Ukrajine štyri vrtuľníky typu Mi-17 a jeden vrtuľník typu Mi-2. Okrem toho Slovensko poskytlo Ukrajine aj 122 milimetrovú muníciu do systému Grad.

Táto pomoc Ukrajine, rovnako ako všetky doterajšie dodávky, budú Slovensku preplatené z Európskeho mierového nástroja, ktorý je silným vyjadrením solidarity EÚ s Ukrajinou,“ uviedol na sociálnej sieti po rokovaní v sídle Severoatlantickej aliancie (NATO) v Bruseli v stredu 15. júna minister obrany Slovenskej republiky (MO SR) Jaroslav Naď (OĽANO).

Vrtuľníky nahradili modernejšími

Darovanie vrtuľníkov a munície schválila vláda a podľa Jaroslava Naďa sú už vrtuľníky v užívaní ozbrojených síl Ukrajiny.

„Uvedené vrtuľníky už boli z našich ozbrojených síl vyradené a boli nahradené modernými špičkovými vrtuľníkmi UH-60M Black Hawk. Ukrajine v tomto náročnom období samozrejme veľmi pomôžu. Všetky zúčastnené krajiny, ktorých počet mimochodom neustále narastá, sa zhodli, že budú Ukrajine pomáhať aj naďalej. Ukrajina si našu pomoc jednoznačne zaslúži,“ informoval Naď.

Demokratický svet stojí za Ukrajinou

Jaroslav Naď sa zúčastnil na rokovaní v sídle NATO v Bruseli, kde sa nestretli len ministri obrany členských krajín NATO, ale tiež predstavitelia ďalších 20 krajín z celého sveta, aby koordinovali svoju vojenskú pomoc Ukrajine s ostatnými partnermi a spojencami. Ukrajina v súčasnosti dostáva množstvo humanitárnej pomoci, ale tiež zbraňových systémov, munície, paliva či prieskumných zariadení.

„Celý demokratický svet stojí na strane Ukrajiny v jej snahe brániť sa nezmyselnej, zbytočnej a šialenej ruskej agresii, pri ktorej umierajú tisíce nevinných ľudí,“ dodal minister obrany.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav Naď
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR