Klesajúci trend nezamestnanosti na Slovensku pokračoval aj v apríli 2025, pričom všetky hlavné ukazovatele dosiahli historicky najnižšie hodnoty. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny evidovali na konci minulého mesiaca 161 337 uchádzačov o zamestnanie, čo je najmenej od januára 1993.
Najnižší podiel uchádzačov v produktívnom veku od roku 2021
Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku (PDU) dosiahol úroveň 3,71 percenta, najnižšiu od januára 2021, odkedy rezort práce tento ukazovateľ sleduje.

Projekt Chlebodarca už rok pomáha rodinám v núdzi nájsť bývanie
Miera nezamestnanosti počítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie klesla na 5,79 %, čo je najnižšia hodnota v modernej histórii Slovenska. Rovnako aj miera evidovanej nezamestnanosti, bývalý hlavný ukazovateľ rezortu práce, dosiahla najnižšiu úroveň od roku 1997, a to 4,83 percenta.
„Trend poklesu nezamestnanosti pokračuje a my robíme všetko pre to, aby pretrval. V záujme ekonomiky Slovenska a životnej úrovne jeho obyvateľov rozvíjame viacero národných projektov, v rámci ktorých efektívne podporujeme ľudí bez práce, ale aj zamestnávateľov. Zameriavame sa na podporu znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie a vytváranie pracovných príležitostí v regiónoch,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.
Najnižšia nezamestnanosť bola v Bratislavskom kraji
Najnižší PDU v apríli tradične zaznamenal Bratislavský kraj (2,41 %), najvyšší Prešovský kraj (5,78 %). Najvýraznejší medzimesačný pokles evidoval Nitriansky kraj, kde PDU dosiahol 2,77 % a medzimesačne sa znížil o 0,07 percentuálneho bodu. V evidencii úradov práce bolo v apríli 36 125 uchádzačov o zamestnanie vo veku do 29 rokov, čo je najmenej od roku 2012. Počet absolventov vysokých škôl v evidencii uchádzačov o zamestnanie klesol na 748, najnižšiu úroveň od januára 2013.

Štátna pomoc na uzatváranie baní na hornej Nitre
„V roku 2013 bol takmer každý štvrtý mladý človek do 29 rokov bez práce. V apríli tohto roka to bol každý siedmy. Mladí ľudia chcú mať svoj život vo vlastných rukách, aktívne zlepšovať svoju životnú situáciu a nebyť závislí na limitovanej podpore zo strany štátu. Je to veľmi pozitívny trend, ktorý je predpokladom pre vytváranie silnej a svojbytnej spoločnosti,“ uzavrel generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Ormandy.