Slovensko môže vyťaziť z vojny. Europoslanci bránili miliardy na pomoc Ukrajine

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Protest, vojna na Ukrajine, Ukrajina
Foto: Claudio Furlan/LaPresse via AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Európsky parlament v tomto týždni odklepol 50 miliárd eur pre Ukrajinu. Za pomoc hlasovalo takmer 540 europoslancov, 40 bolo proti a 39 sa ich zdržalo.

Brusel bude financie kontrolovať

Ako informovala TV Joj vo svojej reportáži na stránke Noviny.sk, v budúcnosti to môže byť príležitosť pre slovenských podnikateľov a veľký šanca na biznis.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Niektoré členské štáty mali však s pomocou problém, ale ako uviedol europoslanec Robert Hajšel (SD), podarilo sa s nimi dohodnúť. Suma je určená na štyri roky a jednu časť tvoria záruky a granty. Brusel tiež bude strážiť, na čo financie pôjdu.

Veľká časť sa vráti

„Veľká časť sú pôžičky, ktoré sa nám vrátia,“ ozrejmil europoslanec Vladimír Bilčík (EPP). Tiež pomoc Ukrajine nepôjde na úkor daňových poplatníkov, ale úsporu našli podľa Ivana Štefanca (KDH, EPP) v európskom rozpočte. Čerpať budú podľa Jurzycu aj zo zmrazených ruských aktív, na ktoré platí embargo.

Vďaka tomu, že susedíme s Ukrajinou, to môže byť pre náš trh veľká príležitosť. Pre šikovných podnikavých ľudí, ktorí dokážu vycítiť, že tam bude trh hladný po čomkoľvek,“ uviedol europoslanec Jozef Mihál (RE). Vyťažiť z toho môžu napríklad stavebné firmy, ktoré sa môžu zapojiť do povojnovej obnovy Ukrajiny.

Viac si prečítajte na stránke Noviny.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan ŠtefanecJozef MihálRobert HajšelVladimír Bilčík
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlament