Slovensko doteraz nebolo terčom intenzívnej hybridnej kampane nejakého štátneho alebo neštátneho aktéra. Uvádza sa to v Správe o činnosti Slovenskej informačnej služby za rok 2018.
Oslabenie súdržnosti EÚ a NATO
V rámci monitorovania hybridných hrozieb (nevojenské nepriateľské aktivity vedené štátnymi a neštátnymi aktérmi) tajná služba podľa správy nezaznamenala rozsiahle kyberútoky zamerané na znefunkčnenie infraštruktúry a ani masívnu snahu získavať citlivé informácie.
Podľa dokumentu však tajná služba registrovala propagandistické aktivity, ktorých zámerom bolo oslabenie súdržnosti EÚ a NATO a ovplyvňovanie vnútornej politiky a nálad verejnosti členských štátov týchto organizácií.
Slovenskí „tajní“ získali poznatky aj o osobách, ktorých činnosť mohla súvisieť s vraždou Kuciaka
„Propagandistické kampane boli realizované najmä prostredníctvom tzv. alternatívnych médií a zameriavali sa na šírenie nepravdivých správ alebo dezinformácií s cieľom zdiskreditovať EÚ a NATO ako nedôveryhodné organizácie a členstvo v nich ako poškodzujúce záujmy národných štátov – ich členov. Kampane sa snažili prehlbovať nedôveru verejnosti voči štátnym inštitúciám a politickému zriadeniu ako takému a prehlbovať existujúce rozdiely medzi rôznymi socioekonomickými, etnickými alebo náboženskými skupinami, čo vytvára podmienky na to, aby boli neskôr ľahšie manipulovateľné a znížila sa tak odolnosť štátu voči vonkajšiemu zasahovaniu,“ uvádza sa v správe.
Pochopenie pre ruské záujmy
Podľa dokumentu napríklad Rusko vyvíjalo voči SR aktivity zamerané na udržiavanie sympatií slovenskej verejnosti voči krajine, jej kultúre a politike a na oslabenie síl otvorene skeptických či kritických voči Rusku.
„Ruská strana sa tiež usilovala vyvolať dojem pred vlastným domácim a aj zahraničným publikom, že SR je blízkym spojencom Ruska, ktorý ako člen NATO a EÚ rešpektuje a chápe ruské záujmy,“ uvádza sa v dokumente. Záujem o ovplyvňovanie verejnej a odbornej mienky vo svoj prospech v štátoch EÚ podľa správy prejavovala aj Čína.
Trump a Si Ťin-pching dohodli prímerie v rámci obchodnej vojny, ale clá zatiaľ zostanú v platnosti
„Čínska vláda plánovala vytvorenie globálne zameraných think tankov, ktorých úlohou by bola prezentácia čínskeho pohľadu na aktuálne medzinárodné otázky, formovanie verejnej mienky a zber informácií,“ konštatuje správa.
SIS podľa dokumentu pri riešení problematiky hybridných hrozieb intenzívne spolupracovala s partnerskými spravodajskými službami a najmä so spravodajskými štruktúrami EÚ a NATO.