- aktualizované 11. marca, 15:44
BRATISLAVA 11. marca (WebNoviny.sk) – Ak by bola podpísaná dohoda so Spojenými štátmi americkými o finančnej pomoci pre slovenské armádne letiská, vytvoril by sa precedens. Uvádzajú to predstavitelia Ministerstva obrany SR, ktorí prostredníctvom hovorkyne rezortu obrany Danky Capákovej potvrdili pre agentúru SITA informáciu o ukončených rokovaniach o 105 miliónoch dolárov na infraštruktúru armádnych letísk.
Suverenita Slovenska by mohla byť ohrozená
Ponuka navyše podľa kompetentných nezohľadňovala operačné požiadavky Ozbrojených síl SR a rezort nebude o tejto téme ďalej rokovať. Proti peniazom z USA sa postavili najmä predstavitelia Slovenskej národnej strany (SNS), ktorí odmietnutie ponuky podmienili zotrvaním vo vláde SR.
Opoziční poslanci považujú tento krok za nelogický. Martin Fedor (Most-Híd) ho považuje za nepochopiteľný. Spojené štáty ponúkali na rozvoj letísk 105 miliónov amerických dolárov, čo je v prepočte viac ako 93 miliónov eur.
Ak Slovensko prijme peniaze od USA na opravu vojenských letísk, SNS odíde z vlády, vyhlásil Danko
„Ministerstvo obrany SR ukončilo všetky rokovania o návrhu Dohody o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými,“ napísala Capáková.
„Rezort obrany považuje za ohrozenie, respektíve obmedzenie suverenity Slovenskej republiky akékoľvek vytvorenie právnych podmienok pre pôsobenie cudzích ozbrojených síl na území Slovenska na neurčitý čas, s možnosťou vypovedania zmluvy najskôr po uplynutí doby 10 rokov od nadobudnutia jej platnosti, s 12-mesačnou výpovednou dobou. Navyše takéto pôsobenie cudzích vojsk by mohlo byť v zmysle terminológie NATO považované za vytvorenie základne cudzích vojsk na území Slovenskej republiky, s čím vedenie ministerstva obrany zásadne nesúhlasí,“ doplnila.
Vytvoril by sa precedens
Podľa rezortu obrany by sa v prípade dohody vytvoril precedens, ktorý by umožnil prítomnosť cudzích vojakov na území SR. „V prípade, že by bola predmetná dohoda o obrannej spolupráci podpísaná, vytvoril by sa precedens, ktorý by umožňoval umiestnenie cudzích vojsk na území Slovenskej republiky, a to navyše bez toho, aby bol stanovený počet amerických vojakov, počty vojenskej techniky, ako aj materiálu bez špecifikovania druhu a konkrétneho účelu,“ dodala Capáková.
„Ministerstvo obrany SR zároveň v tejto súvislosti zdôrazňuje, že nemôže v žiadnom prípade súhlasiť ani s neopodstatneným zvýhodnením príslušníkov Armády USA, civilných zložiek, ich rodinných príslušníkov a amerických kontraktorov v porovnaní s príslušníkmi ozbrojených síl členských štátov NATO. Takéto výhody nemajú žiadne ozbrojené sily členských štátov NATO ani v čase prípadnej pomoci SR v rámci kolektívnej obrany, a ani v súvislosti s nadštandardnou spoluprácou pri ochrane vzdušného priestoru,“ uviedla hovorkyňa.
Ministerstvo zahraničných vecí reaguje na tvrdenia Pašku, ktorý sa ohradil voči investíciám USA
„Ponuka Spojených štátov amerických bola zameraná výhradne na budovanie zariadení, respektíve objektov, ktoré slúžia prioritne pre rozmiestnenie príslušníkov americkej armády, vojenskej techniky a materiálu. Žiadnym spôsobom nezodpovedala operačným požiadavkám Ozbrojených síl SR, ani požiadavkám NATO s cieľom zabezpečenia podpory hostiteľskej krajiny iným silám členských štátov NATO. Opakovane však tiež zdôrazňujeme, že v tomto prípade išlo o možnú bilaterálnu spoluprácu, ktorú sme odmietli z dôvodu ohrozenia suverenity Slovenskej republiky. Ministerstvo obrany SR si však naďalej plní a bude plniť všetky záväzky ako člen NATO. O uvedených skutočnostiach sme listom informovali aj ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR,“ uzavrela hovorkyňa.