BRATISLAVA 1. septembra (WEBNOVINY) – Dňom otvorených dverí národnej rady, časovkou o pohár predsedu parlamentu za účasti cyklistu Petra Sagana ako aj diskusiami aktívnych i bývalých politikov pokračujú dnes oslavy 20. výročia prijatia Ústavy SR.
Brány národnej rady sa pre verejnosť otvoria o 9:00 za účasti predsedu parlamentu Pavla Pašku.
Od 11:00 do 13:00 sa uskutoční Bratislavská hradná časovka o pohár predsedu NR SR, súťažiaci si zmerajú sily na úseku od historickej budovy národnej rady na Župnom Námestí po Bratislavský hrad. Končiť sa bude pod sochou Svätopluka, ktorú dal postaviť Robert Fico na sklonku svojej prvej vlády. Víťaz získa pohár od šéfa parlamentu.
Popoludní od 13:00 do 14:00 program pokračuje autogramiádou najúspešnejšieho súčasného slovenského cyklistu Petra Sagana, ktorý jazdí za tím Liquigas.
Predseda parlamentu Pavol Paška prisľúbil, že bude žiadať o podporu nového zákona o športe, ak Peter Sagan dnes na Bratislavskej hradnej časovke o pohár predsedu NR SR dosiahne dobrý čas.
Vyjadril sa tak na tlačovej konferencii k oslavám Dňa Ústavy Slovenskej republiky v Historickej budove NR SR. Hradná časovka je ich súčasťou. Ako Paška ďalej uviedol, uvedomuje si, že ak majú byť vytvorené podmienky pre mladé športové talenty, treba nájsť vhodný spôsob financovania športu.
Obrazom: Prehliadka zrekonštruovaných priestorov Bratislavského hradu
Na diskusný maratón v Hudobnej sieni Bratislavského hradu pozvali prezidenta Ivana Gašparoviča, trojnásobného premiéra a predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara a bývalého predsedu vlády SR a KDH Jána Čarnogurského, moderovať bude Peter Bielik. Druhý panel s predsedom parlamentu Pavlom Paškom, bývalým členom československého ústavného súdu a spolutvorcom Ústavy SR Petrom Kresákom a exministrom spravodlivosti, vnútra a obrany Ivanom Šimkom povedie Juraj Hrabko.
O zábavu sa postará detský súbor bratislavskej Základnej umeleckej školy Exnárova, pripravený je skákací hrad, postavy Asterixa a Obelixa i ďalšie atrakcie.
Návštevníci si budú môcť zdarma pozrieť aj zrekonštruované priestory Bratislavského hradu, lákadlom môže byť obrazáreň, rytierska sála či nálezy z archeologického výskumu. Koniec akcie naplánovala Kancelária NR SR na 17:00.
Ústava oslavuje 20 rokov
Štátnym sviatkom si v sobotu na Slovensku pripomíname vznik najdôležitejšieho zákona suverénneho nezávislého štátu – Ústavy SR. Slovenská národná rada (SNR) ju prijala 1. septembra 1992 na piatej schôdzi.
Zo 134 prítomných poslancov hlasovalo za 114, proti boli 16 a štyria sa zdržali. Ústavu SR slávnostne podpísali 3. septembra 1992 na Bratislavskom hrade vtedajší predseda SNR Ivan Gašparovič a predseda vlády Vladimír Mečiar.
Ústavu tvorí súhrn základných právnych noriem o spoločenskom zriadení, politickej organizácii a postavení občanov, ktorý zaväzuje všetky orgány a občanov štátu. Skladá sa z preambuly a deviatich hláv.
Upravuje základné práva a slobody, politické práva, práva národnostných menšín a etnických skupín, sociálne, kultúrne a hospodárske práva, právo na súdnu a právnu ochranu.
Ústava tiež určuje trojdelenie moci ako jeden zo základných princípov právneho štátu. Na jej základe zákonodarnú moc v SR reprezentuje Národná rada SR, výkonnú moc vláda a prezident a súdnu moc Ústavný súd SR a nestranné a nezávislé súdy. Jej väčšia časť vstúpila do platnosti 1. januára 1993, teda v deň vzniku samostatnej Slovenskej republiky.
Samostatný štát vznikol po rozdelení česko-slovenskej federácie. Predchádzalo tomu prijatie Deklarácie SNR o zvrchovanosti Slovenskej republiky 17. júla 1992, následne sa predstavitelia vládnucich strán dohodli na rozdelení federácie.
Federálne zhromaždenie 25. novembra 1992 schválilo ústavný Zákon o zániku Českej a Slovenskej federatívnej republiky. O polnoci 31. decembra 1992 zanikol spoločný štát Čechov a Slovákov a vznikli dva samostatné štáty – Slovenská republika a Česká republika.
Ústavu SR si môžete stiahnuť aj z webovej stránky slovenského parlamentu tu.