Slovensko podporuje suverenitu a teritoriálnu integritu Gruzínska v rámci jeho medzinárodne uznaných hraníc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlajka Gruzínska
Vlajka Gruzínska Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

BRATISLAVA 7. augusta (WebNoviny.sk) – Slovensko kontinuálne podporuje suverenitu a teritoriálnu integritu Gruzínska v rámci jeho medzinárodne uznaných hraníc ako aj euroatlantické ašpirácie tejto krajiny.

Humanitárne organizácie

„Apelujeme na vládu Ruskej federácie, aby naplnila podmienky prímeria z 12. augusta 2008, sprostredkovaného Európskou úniou, stiahla svoje ozbrojené sily z Južného Osetska a Abcházska a nebránila vstupu monitorovacej misie EÚ a humanitárnych organizácií do týchto gruzínskych oblastí,“ uvádza sa vo vyhlásení slovenského ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí v súvislosti s dnešným 10. výročím rusko-gruzínskeho konfliktu. Vyhlásenie agentúre SITA poskytol tlačový odbor rezortu.

„Aktuálne kroky ruskej strany, v prvom rade inštalovanie technických zábran na administratívnej línii Južného Osetska a Abcházska, považujeme za kontraproduktívne a poškodzujúce kontakty medzi komunitami po oboch stranách administratívnej línie ako aj kvalitu ich každodenného života.

Lepšia budúcnosť

Vyzývame všetky strany, aby s ešte väčšou intenzitou a snahou v dobrej vôli pokračovali v riešení konfliktu cestou dialógu aj v rámci Ženevských medzinárodných rokovaní a v súlade s medzinárodným právom,“ píše sa vo vyhlásení s tým, že Slovensko oceňuje a podporuje iniciatívu gruzínskej vlády pod názvom „Kroky pre lepšiu budúcnosť“, ktorej cieľom je prispieť k budovaniu dôvery, zlepšeniu humanitárnych a sociálno-ekonomických podmienok obyvateľstva Južného Osetska a Abcházska, rozvoju medziľudských vzťahov a ekonomickej spolupráce a tiež k stimulovaniu procesu zmierenia medzi dotknutými komunitami v regióne.

Konflikt medzi Gruzínskom a Ruskom, Južným Osetskom a Abcházskom sa začal v noci zo 7. na 8. augusta 2008 ťažkými bojmi medzi gruzínskymi armádnymi silami a juhoosetskými jednotkami, ktoré sa snažia o odtrhnutie gruzínskej autonómnej republiky Južné Osetsko. Moskva, kde v roku 2008 bol prezidentom Dmitrij Medvedev, začala rozsiahlu pozemnú, leteckú aj námornú inváziu do Gruzínska „na vynútenie mieru“.

Gruzínsko v konečnom dôsledku úplne stratilo kontrolu nad Južným Osetskom i ďalším separatistickým regiónom Abcházskom. Rusko ich uznalo za nezávislé štáty. Medzinárodné spoločenstvo ich však stále považuje za súčasť Gruzínska.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dmitrij Medvedev