Slovensko posiela do Sýrie vyše šesť ton humanitárnej pomoci pre ľudí po silnom zemetrasení (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MV SR: Humanitárna pomoc zo Slovenska pre Sýriu
Letecký útvar Ministerstva vnútra (MV) SR a Sekcia krízového riadenia MV SR počas nakladania humanitárnej pomoci, ktorú 1. marca 2023 odvezie posádka Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR z Letiska M. R. Štefánika do Sýrie. Bratislava, 28. február 2023. Foto: SITA/Ministerstvo vnútra SR
  • aktualizované 1. marca 2023, 10:23

Slovenská republika posiela do Sýrie humanitárnu pomoc v podobe potravín, hygienických potrieb a tiež materiálu civilnej ochrany v objeme 6,5 tony. Letecký útvar Ministerstva vnútra (MV) SR a Sekcia krízového riadenia MV SR v stredu odlietajú do Libanonu.

V priebehu stredy lietadlo dopraví pomoc do Sýrie, ktorá je určená pre osoby postihnuté silným zemetrasením. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa MV SR Zuzana Eliášová.

Odosielajú pomoc

Ako doplnil poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), letecký útvar do Sýrie prepraví aj deky, spacáky, vankúše a tiež zdravotnícky materiál, ako napríklad rukavice, obleky, návleky, obväzy a lekárničky.

„Na spomínanej humanitárnej pomoci Sekcia krízového riadenia intenzívne pracovala niekoľko týždňov, spoločne sa nám podarilo skoordinovať v relatívne krátkom čase tak štátny, ako aj súkromný sektor, spoločnými silami aj v spolupráci s mimovládnymi organizáciami tak odosielame pomoc do Sýrie,“ uviedla generálna riaditeľka Sekcie krízového riadenia MV SR Michaela Kaňová.

Náklad transportujú po pozemnej trase

Ako informoval rezort vnútra, v Sýrii pretrváva vojnový stav.

„Z bezpečnostných a logistických dôvodov bude náklad následne po pozemnej trase transportovaný prostredníctvom Úradu humanitárnej pomoci Európskej komisie na miesta určenia po koordinácii so Sýrskym arabským polmesiacom,“ dodalo MV SR s tým, že monitorovacie stredisko Sekcie krízového riadenia okamžite reagovalo na požiadavku na zabezpečenie humanitárnej pomoci, pričom súčasťou bola aj koordinácia zo strany EÚ.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí informovalo, že humanitárnu zásielku tvorila potravinová pomoc od TESCO Stores, hygienické potreby od SHP Harmanec, materiál civilnej ochrany poskytnutý Správou štátnych hmotných rezerv Slovenska, tritisíc kusov lekárničiek od Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR, zdravotnícky materiál od Vysokej školy sv. Alžbety, deky, spiace vaky a nafukovacie postele od mimovládnej organizácie ADRA a Komunálnej poisťovne.

Ako ďalej uviedol komunikačný odbor rezortu zahraničných vecí v tlačovej správe, humanitárnu pomoc poskytli aj obyvatelia obce Láb, ktorí zorganizovali verejnú zbierku, a prispeli tak detskými plienkami, sušeným mliekom, teplým oblečením a obuvou.

Pomoc od mimovládneho a súkromného sektora

Veľvyslanec SR v Libanone Marek Varga informoval, že zásielku do Sýrie pozemne prepraví Úrad humanitárnej pomoci Európskej komisie. Rezort ďalej tvrdí, že Slovensko okrem humanitárnej zásielky poskytlo príspevok stotisíc eur Pohotovostnému fondu WHO pre mimoriadne situácie na pomoc Turecku a Sýrii a taktiež príspevok 60-tisíc eur pre UNICEF.

Rezort zahraničných vecí minulý týždeň poskytol príspevok 37-tisíc eur na vybudovanie dočasného tábora v sýrskom meste Aleppo,“ tvrdí rezort. Štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí Ingrid Brocková uviedla, že táto zásielka je výsledkom spolupráce, na ktorej sa podieľal historicky najvyšší počet aktérov z mimovládneho a súkromného sektora.

Keďže humanitárne potreby ľudí v Sýrii sú naďalej masívne, Slovensko zašle v utorok 7. marca ďalšiu zásielku,“ informovala Brocková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ingrid BrockováMarek VargaMichaela KaňováRoman MikulecZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie ADRAEurópska komisia (EK)Komunálna poisťovňaLetecký útvar Ministerstva vnútra SRMV Ministerstvo vnútra SRMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRSpráva štátnych hmotných rezerv SRTescoUNICEF Detský fond OSN