Slovensko poslalo na boj proti Covid-19 milióny eur, ale angažovanosť EÚ je stále spochybňovaná

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Humanitárna pomoc, Ingrid Brocková
Zľava: Veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Jurij Muška, štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková a štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Lukáš Kyselica počas brífingu v logistickej základni Ministerstva vnútra SR v Bratislave v rámci výpravy konvoja s materiálnou humanitárnou pomocou pre obyvateľov Ukrajiny, ktorá pozostáva z chirurgických masiek, dezinfekčného koncentrátu, prenosných stolov a prikrývok. Zároveň vypravili aj tri vozidlá záchrannej zdravotnej služby, ktoré budú zabezpečovať zdravotnú pomoc na línii kontaktu na východe Ukrajiny v boji proti COVID-19. Bratislava, 22. máj 2020. Foto: SITA/Kancelária Ministerstva vnútra SR

Slovensko doteraz na pomoc tretím krajinám v boji proti pandémii koronavírusu presmerovalo 10 miliónov eur z prostriedkov rozvojovej pomoci. Celkovo členské krajiny Európskej únie (EÚ) na tento účel vyčlenili 36 miliárd eur.

Napriek tomu podľa štátnej tajomníčky ministerstva zahraničných vecí (MZV) Ingrid Brockovej dezinformačné kampane spochybňujú angažovanosť Únie.

Brusel pomáha partnerským krajinám

„Napriek tomu, že EÚ poskytuje až 55,2 percenta globálnej rozvojovej pomoci, čelí bezprecedentnej infodémii. Dezinformačné kampane spochybňujú angažovanosť Únie, a preto je našou povinnosťou jasne a jednotne komunikovať ako Únia pomáha partnerským krajinám,“ uvádza sa v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslalo MZV.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Tiež o zavádzaní opatrení na zlepšenie sociálno-ekonomických podmienok v tretích krajinách.

Na neformálnom zasadnutí rozvojového segmentu Rady pre zahraničné veci sa formou videokonferencie zúčastnila po prvýkrát aj Brocková.

Ocenila prácu WHO aj potravinového programu

Ako uvádza tlačový odbor MZV, štátna tajomníčka ocenila prácu Svetovej zdravotníckej organizácie a Svetového potravinového programu. Zdôraznila pritom, že tieto multilaterálne organizácie majú nezastupiteľné miesto pri riešení súčasnej globálnej pandémie.

„Spolu dokážeme efektívnejšie pomáhať krajinám, ktoré v dôsledku nedostatočne rozvinutých systémov zdravotníctva či iných paralelne prebiehajúcich kríz nedokážu dostatočne efektívne čeliť pandémii,“ povedala.

Viac o téme: Koronavírus

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell a komisárka pre medzinárodné partnerstvá Jutta Urpilainen počas videokonferencie informovali o rokovaniach o novej zmluve o spolupráci medzi Úniou a krajinami Afriky, Karibiku a Tichomoria.

Platnosť súčasnej dohody z Cotonou totiž vyprší na konci roku. Podľa MZV nová zmluva predstavuje príležitosť na posilnenie vzájomných vzťahov v politickej, ekonomickej a rozvojovej oblasti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ingrid BrockováJosep BorrellJutta Urpilainen
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR