Slovensko predalo pokladničné poukážky za vyše 270 mil. eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Burza, Francúzsko
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) –

Predaj štátnych bondov

V minulom roku získal štát z predaja štátnych bondov na finančných trhoch vyše 7 mld. eur. Predstavovalo to významný nárast z viac ako 4,2 mld. eur v roku 2009, čo spôsobila najmä zvýšená potreba refinancovania deficitu štátneho rozpočtu.

Vlaňajší predaj pritom zahŕňal aj 3,5 mld. eur zo syndikovaného predaja dvoch emisií benchmarkových dlhopisov z apríla a októbra minulého roka. Okrem toho štát vlani predal štátne pokladničné poukážky za 2,4 mld. eur, kým v roku 2009 to bolo za necelých 1,3 mld. eur.

Slovensko pokračuje v refinancovaní svojho dlhu cez krátkodobé pokladničné poukážky.

V pondelňajšej aukcii 98-dňových štátnych pokladničných poukážok splatných koncom marca štát predal cenné papiere za 272,6 mil. eur. Poukážky z tejto aukcie pritom smerujú výlučne do portfólií domácich investorov.

V aukcii dosiahol celkový dopyt 570,3 mil. eur, z čoho zahraniční investori prejavili záujem nakúpiť slovenské cenné papiere v sume 85,7 mil. eur. Štátna Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) napokon akceptovala iba ponuky domácich subjektov pri úrokovej sadzbe 1,8014 % p.a. Investori pritom požadovali v priemere zhodnotenie 1,8511 % p.a. s minimálnou úrokovou sadzbou 1,4001 % p.a. a maximálnou 2,1401 % p.a.

Tretia aukcia krátkodobých poukážok

Od polovice novembra, kedy Slovensko začalo naplno pociťovať problémy na finančnom trhu vo forme nezáujmu investorov o štátne dlhopisy, tak ide už o tretiu aukciu krátkodobých štátnych pokladničných poukážok. ARDAL zaradil aktuálnu aukciu poukážok do svojho harmonogramu aukcií po tom, čo sa rozhodol pre slabý záujem v predchádzajúcich dvoch aukciách štátnych bondov zrušiť predaj štátnych dlhopisov naplánovaný na 12. decembra.

Ďalšia aukcia 23. januára

Burza
Foto: SITA/AP

Ďalšiu aukciu štátnych bondov má tak ARDAL naplánovanú až na 23. januára budúceho roka. Investorom chce vtedy ponúknuť štátny dlhopis číslo 217, teda pôvodne trojročný cenný papier so splatnosťou v apríli 2014. Tento cenný papier sa snažil štát predávať aj koncom novembra tohto roku, záujem investorov nakúpiť dlhopisy však dosiahol iba 30 mil. eur. Slovensko bude pritom musieť koncom januára splatiť dvojročné bondy v sume vyše 750 mil. eur.

Celkovo si v doterajších šiestich tohtoročných aukciách štátnych pokladničných poukážok, ktoré sú krátkodobejšou alternatívou financovania štátneho dlhu, štát od investorov požičal takmer 1,3 mld. eur. Cez štátne dlhopisy si na trhu štát požičal ďalších vyše 4,5 mld. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať