BRATISLAVA 3. februára (WebNoviny.sk) – Humanitárnu pomoc zo Slovenska predstaviteľom vlády Bangladéšskej ľudovej republiky určenú rohingským utečencom z Mjanmarska tento týždeň odovzdal v meste Cox´s Bazaar v Bangladéši veľvyslanec SR v Indii Žigmund Bertók za účasti honorárneho konzula SR v Dháke Aliho Mirana.
Najväčšia humanitárna kríza
Ako informuje stránka ministerstva zahraničných vecí, honorárny konzul sa vo veľkej miere pričinil o administratívne a colné vybavenie zásielky, ako aj transportu z prístavu.
„V rýchlej reakcii na najväčšiu humanitárnu krízu v juhovýchodnej Ázii v dôsledku eskalácie etnického násilia od augusta 2017 pomoc zo Slovenska pre rohingských utečencov vypravili v novembri 2017,“ pripomína rezort diplomacie.
Návrat Rohingov do Mjanmarska nie je podľa UNICEF zatiaľ bezpečný, stále čelia útokom
Ten poskytnutie humanitárnej pomoci inicioval, jej prípravu a vyslanie zabezpečili v úzkej spolupráci s ministerstvom vnútra. Materiálna humanitárna pomoc je podľa MZV súčasnosťou aktívneho zapájania sa Slovenska do riešenia stále väčšieho počtu humanitárnych kríz vo svete.
Viac ako milión utečencov
Ku koncu januára bangladéšske úrady zaznamenali ďalší nárast počtu rohingských utečencov o 688-tisíc. Počet Rohingov v malých komunitách mimo hlavného utečeneckého tábora pri meste Cox’s Bazar nie je možné odhadnúť.
Bangladéšske imigračné úrady doposiaľ zaregistrovali 1,04 milióna rohingských utečencov, pričom 60 percent tvoria najzraniteľnejšie skupiny – ženy, deti a starí ľudia. Rohingovia sú považovaní za najprenasledovanejšiu národnostnú skupinu a zlepšenie ich postavenia bude naďalej vyžadovať širokú podporu medzinárodnej komunity.