BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) – Výkonnosť slovenskej ekonomiky sa vlani opäť začala približovať k priemeru krajín Európskej únie (EÚ). Vývoj na Slovensku je podľa Národnej banky Slovenska (NBS) dynamickejší ako vo väčšine krajín únie a úroveň produktivity práce a výkonnosti ekonomiky sa približuje k priemeru EÚ. Výkonnosť slovenskej ekonomiky meraná hrubým domácim produktom (HDP) na obyvateľa v parite kúpnej sily stúpla za minulý rok na 74,8 % priemeru a podľa odhadov centrálnej banky by mala ďalej rásť.
„Podľa našich odhadov založených na aktuálnych makroekonomických prognózach by mohol pomer HDP na obyvateľa v SR a EÚ v parite kúpnej sily v roku 2013 prekročiť 80 %,“ konštatuje v Analýze konvergencie slovenskej ekonomiky odbor výskumu NBS. Slovensko by si tak malo udržať jedno z najvyšších temp približovania sa k priemeru EÚ v oblasti produktivity práce a výkonnosti ekonomiky.
V roku 2009 Slovensko zaznamenalo opačný vývoj, keď sa rast úrovne produktivity práce zastavil a relatívna výkonnosť slovenskej ekonomiky v porovnaní s priemerom EÚ poklesla na 71,6 %. Napriek obratu v minulom roku sa však situácia na slovenskom trhu práce vlani zlepšila iba čiastočne. „Relatívna cenová hladina zostáva aj z dlhodobého hľadiska primeraná výkonnosti slovenskej ekonomiky,“ dodáva centrálna banka.
K zvýšeniu konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky a k dlhodobej udržateľnosti jej rastu by pritom podľa NBS mali prispieť aj štrukturálne reformy navrhnuté súčasnou vládou. „Vo všeobecnosti môžme konštatovať, že reformné procesy vo fiškálnej a štrukturálnej oblasti sa na Slovensku obnovili. Plánované zmeny reagujú na slabé stránky slovenskej ekonomiky a v strednodobom horizonte by mohli prispieť k zvýšeniu udržateľnosti domáceho hospodárskeho rastu a zlepšeniu konkurencieschopnosti Slovenska,“ uvádza centrálna banka v zverejnenej analýze.
K pomerne rýchlemu oživeniu slovenskej ekonomiky v minulom roku prispela podľa NBS veľká otvorenosť slovenskej ekonomiky a vysoký podiel cyklických odvetví, teda faktory, ktoré boli zodpovedné aj za hlboký prepad slovenskej ekonomiky v roku 2009. Hrubý domáci produkt Slovenska v minulom roku vzrástol o 4 %, čo bola najvyššia hodnota spomedzi krajín eurozóny.
Centrálna banka sa v analýze venuje aj fiškálnej oblasti. Deficit verejných financií vlani dosiahol výrazne vyššiu hodnotu, ako bola pôvodne rozpočtovaná. Podľa predbežných údajov Eurostatu deficit verejných financií vlani dosiahol 7,9 % HDP, avšak pôvodne rozpočtovaná hodnota bola 5,5 %. „Nedostatočná miera konsolidácie na Slovensku súvisela s nižšími daňovými príjmami, ale aj vyššími výdavkami,“ uvádza NBS. Z pohľadu vývoja hospodárenia jednotlivých subjektov verejného sektora mal pritom nepriaznivý vplyv hlavne výrazne horší výsledok hospodárenia obcí. Zámer vlády je znížiť deficit verejných financií pod 3 % výkonu ekonomiky do roku 2013.