Slovenská republika pristúpila k spoločnému vyšetrovaciemu tímu zameranému na vyšetrovanie vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti spáchaných na území Ukrajiny.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Vyšetrovanie vojnových zločinov
Ako informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan, stalo sa tak 30. a 31. mája v sídle organizácie Eurojust v holandskom Haagu počas koordinačného stretnutia medzi zástupcami Litvy, Poľska, Ukrajiny, Estónska, Lotyšska, SR a Medzinárodného trestného súdu.
Účelom stretnutia bolo podľa hovorcu podpísanie Dodatku k Dohode o spoločnom vyšetrovacom tíme, uzatvorenej medzi Litvou, Poľskom a Ukrajinou, ktorá nadobudla platnosť 25. marca tohto roka.
Vojna na Ukrajine: Rusi už kontrolujú väčšinu Sjevjerodonecka, Arestovyč pýta rakety a Čaputová navštívila Kyjev (online)
O mesiac neskôr sa do spoločného vyšetrovacieho tímu pripojil Medzinárodný trestný súd. Okrem SR do predmetného spoločného vyšetrovacieho tímu pristúpili aj Lotyšsko a Estónsko.
Tím špecialistov
„Pristúpenie k spoločnému vyšetrovaciemu tímu je prirodzeným vyústením doterajších podporných aktivít vedenia Generálnej prokuratúry SR a znamená oficiálne zapojenie SR do vyšetrovania vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti spáchaných na území Ukrajiny,“ uviedol prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera.
Na Slovensku bol v tejto súvislosti vytvorený tím špecialistov, ktorý pozostáva zo štyroch prokurátorov a 25 policajtov. Eurojust reprezentuje slovenský zástupca Michal Bačo.
Ďalší dvaja ruskí vojaci poznajú svoj trest za vojnové zločiny, za ostreľovanie civilných cieľov dostali takmer 12 rokov za mrežami
Skladan doplnil, že SR za posledných desať rokov uzatvorila 48 dohôd o spoločnom vyšetrovacom tíme s inými štátmi. V súčasnosti pôsobí jedenásť spoločných vyšetrovacích tímov, pričom ďalšie tri sú v štádiu rozpracovania.