Prezident Peter Pellegrini sa počas nasledujúcich dvoch dní zúčastní na výročnom samite Iniciatívy Trojmoria (3SI), ktorý sa pri príležitosti 10. výročia založenia formátu uskutoční v poľskej Varšave pod záštitou prezidenta Andrzeja Dudu. Tohtoročný Samit Trojmoria bude pozostávať z dvoch častí.
V rámci prvej sa hlavy členských štátov 3SI zúčastnia na biznis fóre spolu s významnými predstaviteľmi podnikateľského sektora. Zároveň vystúpia v rámci prezidentského panelu s názvom Spájanie pre rast: Budúcnosť Iniciatívy Trojmoria v kontexte jej 10. výročia.
Sprevádzať ho bude podnikateľská delegácia
Fórum zoskupí okrem predstaviteľov členských štátov 3SI tiež asociovaných partnerov a strategických partnerov vrátane zástupcov z USA, Európskej komisie či Japonska.
Pellegrini vetoval kontroverznú amnestiu, Fico už reagoval odporúčaním pre koaličných poslancov
Prezidenta Pellegriniho bude na pracovnej ceste sprevádzať početná slovenská podnikateľská delegácia. Zástupcovia slovenských firiem absolvujú aj samostatné rokovania s poľskými partnermi o možnostiach odovzdávania skúseností SR v oblasti jadrovej energetiky.
Pellegrini taktiež vystúpi počas druhej časti samitu – na plenárnom rokovaní, v rámci ktorého prítomní zástupcovia štátov zhodnotia prvú dekádu fungovania formátu a predstavia možnú víziu jeho budúcnosti. Informovala o tom Kancelária prezidenta SR.
Iniciatíva Trojmoria
Iniciatíva Trojmoria predstavuje platformu 13 krajín situovaných medzi Čiernym, Baltským a Jadranským morom, ktoré spája spoločná ambícia zlepšiť fyzickú, energetickú a digitálnu konektivitu v strednej a východnej Európe. Región zahŕňa takmer tretinu územia EÚ a žije v ňom viac než 110 miliónov obyvateľov.
Pellegrini vymenoval troch nových generálov, medzi nimi je aj Zurian – VIDEO, FOTO
Rozhodnutie o založení formátu iniciovali Poľsko a Chorvátsko v roku 2015. Prvý riadny samit sa konal v Dubrovníku v roku 2016. Iniciatíva Trojmoria pôvodne zoskupuje 12 „účastníckych“ štátov (Bulharsko, Česko, Estónsko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, a ako posledný 13. štát pristúpilo Grécko).
Do formátu sa však zapájajú aj asociovaní partneri – Ukrajina, Moldavsko, Albánsko, Čierna Hora – a strategickí partneri – EÚ, USA, Nemecko a Japonsko.