Slovenská republika v sobotu oslavuje 17 rokov od vstupu do schengenského priestoru. Tento krok otvoril hranice pre voľný pohyb ľudí a tovarov, poskytujúc občanom SR nové možnosti cestovania, vzdelávania či zamestnania.
„Otvorili sa nám hranice pre voľný pohyb ľudí a tovarov. Slovenské hospodárstvo získalo nové príležitosti obchodovania. Tento krok priniesol našim občanom a pre firmy ďalšiu príležitosť realizovať sa v rámci Európskej únie bez bariér,“ uviedol pri tejto príležitosti minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár.
Zrušenie hraničných kontrol zjednodušilo cestovanie
Zrušenie hraničných kontrol v rámci Schengenu zjednodušilo cestovanie, zlepšilo prepojenia so susednými krajinami a prispelo k rastu obchodnej výmeny a turizmu. Blanár zdôraznil, že schengenský priestor preukazuje odolnosť voči meniacemu sa bezpečnostnému prostrediu, avšak čelí výzvam, ktoré ohrozujú jeho plnú funkčnosť.
Slovensko dlhodobo podporovalo rozšírenie schengenu o Bulharsko a Rumunsko, podľa Blanára je historickým rozhodnutím
„Schengen bude aj v budúcnosti len taký silný, ako naša schopnosť ochraňovať vonkajšie hranice Európskej únie. Dlhodobo nesprávne vedená politika nelegálnej migrácie v Únii viedla niektoré členské štáty k zavedeniu hraničných kontrol, čo oslabuje základné princípy Schengenu,“ uviedol minister.
Výročie si pripomína aj ďalších osem členských štátov EÚ
Podľa Blanára sa slovenská vláda zaviazala zachovať všetky pozitíva plynúce z členstva v EÚ vrátane voľného pohybu osôb. „Je potrebné vyvíjať maximálne úsilie na obnovu a ochranu funkčnosti schengenského priestoru. Slovensko dlhodobo upozorňuje a podporuje riešenia na efektívnu ochranu vonkajších hraníc a zastavenie nelegálnych migračných tokov do Európy,“ dodal.
Pellegrini víta rozhodnutie o prijatí Bulharska a Rumunska do Schengenu, prispeje to k ochrane hranice EÚ
Spoločne so Slovenskom si v sobotu výročie pripomína aj ďalších osem členských štátov EÚ, ktoré vstúpili do Schengenu v roku 2007 (Česko, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Malta, Litva, Lotyšsko a Estónsko). Nedávne schválenie začlenenia Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru, od 1. januára 2025, rozšíri európsku zónu voľného pohybu na 29 štátov a takmer 450 miliónov obyvateľov.