Slovensko symbolicky preberá predsedníctvo Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Enzo Moavero Milanesi, Miroslav Lajčák, OBSE
Sprava: šéf talianskej diplomacie a bývalý predseda OBSE Enzo Moavero Milanesi a slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 7. decembra (WebNoviny.sk) – Slovensko počas dvojdňového zasadnutia na najvyššej úrovni v Miláne symbolicky preberá od Talianska predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Budíček pre všetkých

To oficiálne preberieme 1. januára 2019. Slovensko na ministerskej rade, ktorá sa začala vo štvrtok a v piatok pokračuje, zastupuje minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák a štátny tajomník a splnomocnenec ministra pre prípravu predsedníctva SR v OBSE Lukáš Parízek.

Informoval o tom tlačový odbor rezortu. Lajčák vo svojom úvodnom vystúpení ocenil spôsob, akým sa podarilo talianskemu predsedníctvu zvládnuť chod organizácie v náročnom období. Už dnes je podľa neho jasné, že kríza na Ukrajine bude jednou z dominantných tém aj v roku 2019.

„Naša úloha sa začína tam, kde pretrváva násilie a útoky na ľudskú dôstojnosť, dokonca tam, kde je cesta k mieru úplne jasná,” povedal Lajčák. „Nedávny incident v Azovskom mori je ďalším budíčkom pre nás všetkých,” dodal šéf slovenskej diplomacie.

Kandidatúra Albánska pre rok 2020

V prvý deň konferencie sa minister Lajčák stretol s viacerými partnermi na bilaterálnych schôdzkach. So šéfom talianskej diplomacie a úradujúcim predsedom OBSE Enzom Moaverom Milanesim hovoril o skúsenostiach s predsedníctvom ako aj o viacerých pálčivých témach, vrátane krízy na Ukrajine.

Témou bilaterálneho rokovania s albánskym ministrom zahraničných vecí Ditmirom Bushatim bola kandidatúra Albánska na predsedníctvo v OBSE v roku 2020 a možná spolupráca v rámci predsedníckej Trojky.

Minister ďalej rokoval aj s čiernohorským ministrom zahraničných vecí Srdjanom Darmanovičom, s bieloruským rezortným partnerom Vladimirom Makeiom, írskym ministrom obrany Paulom Kehoem, so zástupkyňou generálneho tajomníka NATO Rose Gottemoeller, so švédskou ministerkou európskych záležitostí a obchodu Annou Linde, s osobitným predstaviteľom predsedu OBSE na Ukrajine a trilaterálnu kontaktnú skupinu Martinom Sajdikom. Šéf slovenskej diplomacie vystúpil aj na sprievodnom podujatí venovanom boju proti radikalizácii vedúcej k terorizmu.

Prínosná a nádejná agenda

Štátny tajomník Parízek absolvoval už v predvečer konferencie stretnutie predsedníckej Trojky s partnermi zo Stredomorskej kontaktnej skupiny, ktorej Slovensko po celý rok 2018 predsedalo.

„Veľmi si vážim, že sme počas tohto roka pracovali v duchu pozitívnej, prínosnej a nádejnej agendy. Kládli sme dôraz na kooperatívny prvok druhej ekonomickej a environmentálnej dimenzie OBSE,” uviedol Parízek.

Štátny tajomník rokoval so svojou švajčiarskou partnerkou Pascale Christine Baeriswyl, macedónskym štátnym tajomníkom Andrejom Zhernovskim a štátnou tajomníčkou MZV Japonska Toshiko Abe. Zúčastnil sa tiež na stretnutí Trojky s partnermi z Ázijskej kontaktnej skupiny OBSE. Tej bude Slovensko predsedať v roku 2020.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Lukáš ParízekMiroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SROBSE Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe