Slovensko potrebuje jasnú stratégiu smerovania, lebo na súčasnej ceste dlhodobého udržateľného rozvoja sa čoraz viac potáca, zraňuje a stráca potrebné sily. Ukazujú to aj výsledky kontrolnej a analytickej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, ktorú vykonávali národní kontrolóri v predchádzajúcom roku.
Ako ďalej informoval predseda úradu Ľubomír Andrassy, v minulom roku ukončili 35 kontrolných akcií v 135 subjektoch štátnej či verejnej správy. Adresovali im 227 odporúčaní na zlepšenie stavu a riešenie nedostatkov. Spolu kontrolóri zaznamenali vyše 900 porušení záväzných právnych predpisov.
Nefunkčný systém krízového riadenia
Slovensko nevie podľa úradu efektívne zaručiť bezpečnosť a ochranu práv, slobôd a majetku občanov, systém krízového riadenia je nefunkčný.
Ministerstvo financií chce uskutočňovať projekty len s vysokou návratnosťou a zlepšiť ich plánovanie aj prípravu
Vo finančnej oblasti sa primárnym modelom hospodárenia ukazuje model ohýbania či priamo nedodržiavania zákona a opakovane kontrolóri poukazujú aj na nedostatočné čerpanie európskych prostriedkov. Smutnou vizitkou je desaťročia pretrvávajúci zlý stav v zdravotníctve a zanedbaná je strategická práca s mládežou, ktorú štát nezvláda.
Dlhodobý stav sa nedarí zvrátiť
V dôležitých verejných politikách podľa Andrassyho zaostávame nielen za susednými krajinami, ale aj za vyspelou Európou a tento stav sa nám dlhodobo nedarí zvrátiť.
Bez eurofondov by bolo Slovensko na okraji záujmu, tvrdia analytici z Dáta bez pátosu
„Kľúčovým je v tomto smere fakt, že zodpovedné inštitúcie zlyhávajú v strategickom projektovom riadení a v tomto kontexte sa nevyvodzuje zodpovednosť za neriešenie či zanedbávanie situácie. To sa nakoniec prejavuje vo zvyšujúcej sa nedôvere verejnosti voči štátu, ale aj v niekoľkonásobnom predražovaní rozvojových investícií,“ upozorňuje šéf národných kontrolórov.
Stav verejných financií v spojení s nevyhnutnými modernizačnými projektmi, na ktorých môže stáť nový rastový model Slovenska, kladie podľa neho zvýšené nároky na čo najúčelnejšie vynakladanie zdrojov a riadenie verejných politík.