Slovensko získalo prvú časť peňazí z plánu obnovy, Leyenová dúfa v naplnenie cieľov reforiem

Belgium EU Summit
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Foto: archívne, SITA/AP

Európska komisia vyplatila Slovensku predbežné financovanie vo výške 822,7 milióna eur v rámci plánu obnovy. Ide o 13 percent celkových finančných prostriedkov, ktoré má krajina pridelené v rámci tohto mechanizmu.

Slovensko má v rámci mechanizmu získať granty v celkovej výške 6,3 miliardy eur. Vyplatenie ďalších prostriedkov komisia schváli podľa jej vyjadrení po zrealizovaní investícií a reforiem uvedených v slovenskom pláne obnovy.

Leyenová verí v náš úspech

Prostredníctvom mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti sa na podporu investícií a reforiem v celej EÚ poskytne v bežných cenách 800 miliárd eur.

„Osobitne vítam investície a reformy na podporu obnoviteľnej energie, digitálnej pripravenosti podnikov a skvalitnenie vzdelávacích a zdravotných služieb. Budeme Slovensko v najbližších rokoch podporovať, aby sa mu podarilo svoj plán naplno využiť,“ povedala predsedníčka komisie Ursula von der Leyen.

Slovensko začalo s prípravou projektov

Komisár pre rozpočet a administratívu Johannes Hahn si je istý, že táto podpora sa čoskoro ukáže v zelených a digitálnych projektoch, s ktorými Slovensko už začína.

Koncom apríla 2021 Slovensko predložilo Európskej komisii plán obnovy. Ten je súčasťou nástroja Next Generation EU. Cieľom je prekonať následky krízy spôsobené pandémiou koronavírusu COVID-19 a zabezpečiť väčšiu odolnosť do budúcnosti. Rada Európskej únie odobrila slovenský plán obnovy 13. júla 2021.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Johannes HahnUrsula von der Leyenová