BRATISLAVA 7. júna (WebNoviny.sk) – Slovensko zostáva dôležitou plynárenskou križovatkou Európskej únie. Po stretnutí slovenského premiéra Petra Pellegriniho s najvyššími ruskými predstaviteľmi je o tom presvedčený Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ).
Strategický význam
„Aj po sprevádzkovaní plynovodu Nord Stream 2, má tranzit plynu cez Ukrajinu strategický význam pre diverzifikáciu trás a bezpečnosť dodávok energetických surovín. Slovensko si vďaka nemu obháji pozíciu plynárenskej križovatky v strednej Európe a jednej z najdôležitejších tranzitných krajín,“ uviedol výkonný riaditeľ zväzu Ján Klepáč.
Plynárenský zväz víta výsledky oficiálnej návštevy premiéra Petra Pellegriniho v Ruskej federácií a ubezpečenie z úst predsedu vlády Dmitrija Medvedeva, že Slovenská republika môže aj naďalej rátať s Ruskom ako so spoľahlivým dodávateľom energetických surovín.
„Tieto garancie sú dobrou správou pre slovenské plynárenstvo a produkciu energií v SR, na ktorej sa zemný plyn podieľa približne jednou štvrtinou,“ dodal Klepáč.
Dobrá správa aj pre Európsku úniu
Pokračovanie tranzitu zemného plynu cez Ukrajinu a Slovensku, ktoré sľúbili najvyšší ruskí predstavitelia slovenskej vládnej delegácii, je podľa neho dobrou správou aj pre EÚ. Spotreba plynu totiž v EÚ rastie.
„Ťahúňom je najmä Nemecko, ktoré vyraďuje jadrové a uhoľné elektrárne z prevádzky. Nahradí ich najmä produkcia elektrickej energie z plynových elektrární. Vzhľadom na to, že plynovod Nord Stream 2 sa dostane do prevádzky najskôr koncom roku 2020, výpadok ukrajinskej plynovodnej vetvy na začiatku roku 2020 by bol pre EÚ vážnym problémom,“ myslí si Klepáč.
Cyprus očakáva, že exportom plynu z podmorského ložiska Aphrodite získa miliardy dolárov
Tranzitný plynovod prevádzkovaný slovenskou spoločnosťou Eustream tvorí v súčasnosti približne tretinu celkových dodávok zemného plynu z Ruska do EÚ. Z hľadiska energetickej bezpečnosti ide z pohľadu Slovenska o hlavný, no nie jediný zdroj dodávok tohto energonosiča.
„Plynárenská mapa sa na Slovensku za posledné desaťročie výrazne skvalitnila. Umožňuje, aby sa na Slovensko dostal plyn aj z iných ako ruských zdrojov. O takomto scenári mohla slovenská energetika počas krízy dodávok v zime 2009 len snívať,“ pripomenul Klepáč.
Rozšírili kapacity zásobnikov
Spoločnosti Eustream a NAFTA začali v ostatných rokoch viacero strategických infraštruktúrnych projektov. Nová kompresorová stanica v Lakšárskej Novej Vsi umožní prepravu väčších objemov plynu z Česka a zo západnej Európy. Buduje sa slovensko-poľské plynovodné prepojenie, ktoré prinesie na Slovensko možnosť dovážať aj plyn z LNG terminálu Świnojuście.
Slovenské plynovody by mohli byť využité aj pri Nord Streame 2, Žiga bol z Putina prekvapený
Okrem nórskeho či katarského ním môže byť aj americký bridlicový plyn. Od roku 2015 je v prevádzke aj plynovodné prepojenie s maďarskou sústavou, kde je možnosť využiť dodávky LNG z chorvátskeho terminálu Omišalj.
„Spoločnosť NAFTA rozšírila kapacity zásobníkov zemného plynu natoľko, že v pomere celková uskladňovacia kapacita k celkovej spotrebe krajiny sa Slovensko zaraďuje na druhé miesto v Európe. Krajine to poskytuje bezpečie a istotu pri akomkoľvek scenári výpadku dodávok a plynovodnej sústave potrebnú flexibilitu,“ doplnil Klepáč. Začiatkom tohto roka NAFTA ukončila akvizíciu troch podzemných zásobníkov plynu v Nemecku s kapacitou 1,8 mld. metrov kubických.