BRATISLAVA 4. decembra (WEBNOVINY) – Armáda bude na budúci rok pracovať v núdzovom režime, nemôže naplniť ani niektoré ambície, predovšetkým v oblasti modernizácie. Svoje úlohy bude plniť v mimoriadne náročných podmienkach, keďže pokračuje trend výrazného znižovania obranných výdavkov. „Bezpodmienečne však musíme udržať aspoň kritické spôsobilosti, ktorých strata by už nemusela byť v budúcnosti vôbec obnoviteľná,“ zdôraznil náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl SR Ľubomír Bulík na plánovacej konferencii, kde armádni odborníci určili priority budúceho výcvikového roka. Na konferencii v Liptovskom Mikuláši 200 armádnych expertov všetkých stupňov riadenia hľadalo cestu ako s pridelenými peniazmi zabezpečiť základné spôsobilosti vojsk.
Napriek znižovaniu obranných výdavkov ozbrojené sily musia aj naďalej plnohodnotne reagovať na rozhodujúce požiadavky, aby Slovensko plnilo medzinárodné záväzky, predovšetkým v zahraničných operáciách. Rovnako musia udržiavať minimálne požadované spôsobilosti a kapacity pre okamžité nasadenie, ak treba pomôcť občanom Slovenska pri krízových situáciách, ako sú napríklad povodne, požiare či priemyselné havárie.
Na konferencii sa dohodli, že vo výcvikovom roku 2011 ozbrojené sily v plnom rozsahu zabezpečia náš podiel v operáciách a misiách medzinárodného krízového manažmentu, v systéme protivzdušnej obrany NATINADS a úlohy Leteckej pátracej a záchrannej služby. Zvýši sa aj pripravenosť jednotiek vyčleňovaných na plnenie úloh domáceho krízového manažmentu. Peniaze budú rozdeľovať tak, aby zabezpečili aj akceptovateľnú úroveň kritických spôsobilostí jednotiek, ktoré dáva Slovensko k dispozícii Silám rýchlej reakcie NATO. Túto úroveň chcú dosiahnuť aj pre Centrum výnimočnosti na likvidáciu výbušnín a modul komunikačných a informačných systémov NATO. Minimálnu akceptovateľnú úroveň kritických spôsobilostí Cieľov síl NATO, teda tých, ku ktorým sme sa už zaviazali, chcú dosiahnuť v núdzovom režime práce veliteľstiev a jednotiek. Prerozdelia na to všetky využiteľné personálne, finančné a vecné zdroje.