Slovensku podľa OĽaNO hrozí rádioaktívne zamorenie, Drucker vyňal zo zákona jeden odsek

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Drucker
Minister vnútra Tomáš Drucker. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) – Slovensko podľa hnutia OĽaNO dováža rádioaktívny odpad z cudzích krajín, ktorý tu spaľuje a odváža v necertifikovaných nádobách, pričom pri možnej katastrofe riskuje zamorenie územia, kedy by do dotknutých oblastí nebolo možné vstúpiť niekoľko rokov. Vyhlásili to v stredu na brífingu predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič a tieňový minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Podľa hnutia OĽaNO využíva momentálne jadrovú energiu 14 krajín EÚ, ale len Slovensko, po tom ako Švédsko ukončilo spaľovanie českého odpadu, spaľuje rádioaktívny odpad z cudzích krajín.

Spojil ministra Druckera a spoločnosť JAVYS

„Zdá sa, že Slovensko má ambíciu stať sa spaľovňou rádioaktívneho odpadu Európy. Vláda mala dve možnosti zastaviť spaľovanie rádioaktívneho materiálu z cudzích krajín, no nevyužila ani jednu. Slovensko je tak jedinou krajinou v EÚ, ktorá si necháva cudzí rádioaktívny odpad dovážať a následne ho aj spaľuje,“ povedal v stredu Igor Matovič.

Tieňový minister zdravotníctva Marek Krajčí upozornil na zákon o radiačnej ochrane, ktorý poslanci NR SR schválili v utorok. „Minister zdravotníctva Tomáš Drucker z tohto zákona vyňal odsek, ktorým by sme mohli chrániť našich pracovníkov a eliminovať riziko zamorenia našej krajiny pri dovoze a spracovaní rádioaktívneho odpadu z iných krajín,“ uviedol Krajčí.

Zároveň dodal, že rádioaktívny odpad u nás spaľuje štátna akciová spoločnosť JAVYS, v ktorej bol minister Drucker v rokoch 2010 až 2012 predsedom dozornej rady.

Európska rarita medzi povoleniami ministerstiev

Ako ďalej uviedol Krajčí, podľa atómového zákona povoľuje prepravu rádioaktívneho odpadu Úrad jadrového dozoru SR a Úrad verejného zdravotníctva SR. Keďže spoločnosť JAVYS od týchto úradov nezískala povolenie, požiadala oň Ministerstvo dopravy a výstavby SR, a preto do tohto zákona podľa Krajčího prostredníctvom pripomienky zakomponovala kompetenciu aj pre toto ministerstvo.

„Ide minimálne o európsku raritu, aby ministerstvo dopravy a výstavby udeľovalo takýto typ povolení. Radiačnú ochranu, čo sa týka rádioaktívnych odpadov, má riešiť len Úrad verejného zdravotníctva SR,“ zdôraznil Krajčí.

„Pokiaľ by nastala havária, ľudia by mohli dostať v zamorených oblastiach napríklad rakovinu. Transport nie je zabezpečený, aby sa po prípadnej havárii nič nestalo. Pri spaľovaní treba ešte uviesť, že žiadne zariadenie nemá 100-percentnú účinnosť. Pri spaľovaní mäkkých rádioaktívnych odpadov vzniká odpad – popolček s vysokou mierou rozptylu, ktorý preniká k ľudským orgánom,“ dodal Krajčí. Predseda hnutia Igor Matovič vyzval vládu, aby neničila Slovensko rádioaktívnym odpadom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičMarek KrajčíTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti