Slovenský súd bude môcť konať v prípade maloletého, aj keď nemá obvyklý pobyt na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obchodovanie s detmi, dieta, nasilie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenský súd bude môcť konať, ak si to vyžaduje záujem maloletého, aj keď nemá obvyklý pobyt v Slovenskej republike. Vyplýva to z návrhu novely zákona o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom, ktorý dnes schválila vláda.

Toto ustanovenie bude mať uplatnenie najmä v prípade, ak ide o slovenského občana v krajine, s ktorou SR nie je viazaná žiadnou zmluvou a je to potrebné na ochranu práv a záujmov maloletého. Účelom návrhu zákona je reagovať na novú európsku úpravu, odstrániť problémy vyplývajúce z aplikačnej praxe a modernizovať niektoré ustanovenia zákona o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom.

Nová právna úprava Európskej únie, na ktorú návrh zákona reflektuje, je obsiahnutá v nariadení Rady Európskej únie (EÚ) z 25. júna 2019 o právomoci, uznávaní a výkone rozhodnutí v manželských veciach a vo veciach rodičovských práv a povinností a o medzinárodných únosoch detí.

Taktiež je obsiahnutá v nariadení Európskeho parlamentu a Rady EÚ z 25. novembra 2020 o doručovaní písomností, nariadení Európskeho parlamentu a Rady EÚ z 25. novembra 2020 o spolupráci medzi súdmi členských štátov pri vykonávaní dôkazov v občianskych a obchodných veciach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európska úniaEurópsky parlamentRada Európskej únie