Vladimír Pčolinský na slobode, Jaroslav Haščák už nie je stíhaný a policajný prezident Peter Kovařík podal demisiu. Za jeden deň je toho naozaj veľa. Neviem, či to všetko načasovali, aby Robert Fico a extrémisti mali v stredu dostatok materiálu prilákať na protest do Košíc čím viac ľudí.
Prokuratúra ukázala, že stále existujú „naši“ a „vaši“
Zrušenie obvinenia voči bývalému šéfovi SIS Pčolinskému iste dnes šokovalo všetkých. Takmer desať súdnych inštancií rozhodlo, že je oprávnene vo väzbe, ale námestník generálneho prokuratúra všetko hodil do koša a rozhodol, že Pčolinský nie je vinným.
Nechcem samozrejme popierať právo prokuratúry rozhodovať, ale iste sa tu vynára viacero otázok. Kampaň na jeho prepustenie trvá od samého zatknutia a v posledných týždňoch sa stupňovala. Ohrozená bola aj samotná koalícia, lebo zo strany Sme rodina jasne ukázali, že im je jedno, čo rozhodnú súdy, ale ich kamarát a člen rodiny sa musí dostať na slobodu.
Potvrdilo to aj dnešné prezentovanie v Národnej rade, keď členovia „rodiny“ hlasovali za začiatok rozpravy o odvolaní ministra vnútra Romana Mikulca. Ukázali tým, kam môže ísť ich snaha dostať svojho kamaráta z basy. Neprekážalo im, že tak urobili spolu s kotlebovcami a smerákmi.
Zaklínania sa pred voľbami ich predsedu Borisa Kollára, že ich cieľom je tvrdo bojovať proti korupcii, sa rýchlo rozplynuli a členovia jeho strany ukázali svoju ozajstnú tvár. „Bojovať budeme, ak hovoríme o vašich, keď prídu na rad naši, tak si budeme zachraňovať vlastný zadok bez ohľadu na následky.“ Vlastný nominant na čele prokuratúry im to predsa zabezpečí, aby sa cieľ dosiahol.
To, že podobné veci vyčítali predošlej vláde a jej ľuďom na prokuratúre už neplatí. Vtedy bolo treba získať percentá a teraz zachrániť seba. Zatiaľ sa im to podarilo, treba sa pozerať, čo budú robiť ďalej.
Fico určite otvára šampanské, ale možno je to predčasné
Roberta Fica dnešné udalosti iste potešili, môže to pochopiť ako začiatok konca vyšetrovaní jeho ľudí, z ktorých sú mnohí vo väzbe. Dôvod na oslavu v Smere a Hlase určite je, ale zatiaľ sa to ešte stále netýka ich vlastných ľudí. Generálny prokurátor Maroš Žilinka možno splnil svoju úlohu strany, ktorej bol nominant, ale ešte stále nevieme, či bude pokračovať v ďalších zrušeniach obžalôb.
Blízke kontakty Kollára a Fica pri niektorých hlasovaniach môžu naznačiť, že sa máme na čo tešiť. Vidíme, že do boja proti obvineniam z korupcie sa zapojili pravdepodobne všetky bezpečnostné zložky.
Zrazu sa zjavila správa tajnej služby o údajných nátlakoch na kajúcnikov, nasledovali disciplinárne konania na prokurátorov špeciálnej prokuratúry, otvorené konflikty medzi jednotlivými oddeleniami policajného zboru a nakoniec aj obvinenie policajného prezidenta a jeho následné odstúpenie z funkcie.
Nikto nevie posúdiť, čo sa bude diať v budúcnosti. Či Kollár vyhovie svojim novým koaličným partnerom Smeru-SD a Hlasu, alebo si horko-ťažko zachová protikorupčný obraz. Veď do nových volieb je pravdepodobne ďaleko a ľudia zabudnú, že Sme rodina nemožno veriť.
Vrátime sa o niekoľko rokov späť?
Na Kollárovi je, či aj v budúcnosti budú v našej spoločnosti nedotknuteľní, alebo predsa prepustením Pčolinského nebude viacej tlačiť na pílu v koalícii. Ešte nedávno sme boli svedkami, ako sa niektoré obvinenia zamietli pod koberec. Žilinka a jeho ľudia s tým znovu začali, pravdepodobne nie bez pokynu z hora, ale či s tým bude pokračovať ďalej, je otázne. Mal by si však byť vedomý, že sa aj on niekedy za svoje činy môže nájsť za mrežami. Z bývalej vládnej garnitúry mu to môžu potvrdiť.
Samozrejme, že ľuďom blízkym bývalej vlády sa dala určitá nádej, len aby nebola falošná. Jedno je isté, Fico a spol dostali riadne tromfy do ruky, aby tvrdili, že všetky obvinenia ich ľudí sú politicky motivované, lebo oslobodzovacie rozhodnutia prokuratúry sa týkajú iba vlastných ľudí.
Zastavenie stíhania Jaroslava Haščáka akoby prešlo bez povšimnutia. Veď predsa verejne nepatrí ani k jednej zo súperených politických strán. Možno malo poslúžiť iba prokuratúre, aby ukázala, že najnovšie rozhodnutia sa netýkajú iba politikov. Sme rodina ihneď vyhlásila, že so všetkými dnešnými rozhodnutiami nemajú nič spoločné. Máme im veriť? Ja ani veľmi nie.