Smer poženie zmenu voľby do Súdnej rady na ústavný súd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Snem strany Smer v Košiciach
Predseda strany Smer-SDRobert Fico hlasuje na pracovnom sneme strany Smer - sociálna demokracia. Košice, 10. december 2011. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) – Ďalšia z reforiem ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej pravdepodobne skončí na Ústavnom súde.

Ako informovala TA3, Smeru sa nepozdáva zmena pravidiel pre voľby do Súdnej rady a hovorí o zásahu do nezávislosti justície.

Kritika zaznieva aj zo samotnej Súdnej rady. Súdna rada, to je 18-členná vláda nad justíciou na čele so Štefanom Harabinom, ôsmich zástupcov si volia priamo sudcovia. Ministerka spravodlivosti pravidlá zmenila. Pre Smer je to neprijateľné.

Sudcom prekáža veľkosť volebných obvodov

V krátkom čase môžeme predpokladať podanie na Ústavný súd,“ povedal TA3 poslanec za Smer-SD Martin Madej. Doteraz každý sudca volil 8 zástupcov. Po novom si sudcovia z každého kraja môžu spomedzi seba vybrať iba jedného. Za porušenie ústavy to považuje aj Súdna rada.

Tento volebný kľúč porušuje aj aktívne a pasívne volebné právo zavedením nerovnosti voličov i kandidátov, lebo v najmenšom volebnom obvode stačí na zvolenie získať 54 hlasov a v najväčšom volebnom obvode je potrebné získať 185 hlasov,“ povedal TA3 hovorca súdnej rady Juraj Sopoliga. S novinkou majú problém aj sudcovia, ktorí inak zmeny podporujú. Neprekáža im regionálny princíp, ale veľkosť volebných obvodov, najmä toho bratislavského.

Žitňanská podľa Smeru mení pravidlá účelovo

Bratislavský kraj okrem bratislavských súdov zahŕňa aj NS SR a Špecializovaný trestný súd. Naproti tomu taký Trenčín ako malý kraj je samostatným volebným obvodom,“ povedala TA3 Katarína Javorčíková zo sudcovskej iniciatívy Za otvorenú justíciu.

Zitnanska
Foto: SITA

Voľby do Súdnej rady majú byť najneskôr v máji. Smer obviňuje ministerku Žitňanskú, že pravidlá mení účelovo na poslednú chvíľu, aby do rady dostala koaličných favoritov.

Budeme preto požadovať aj predbežné pozastavenie účinnosti právneho predpisu voľby členov Súdnej rady podľa týchto diskriminačných a podľa nášho názoru neústavných ustanovení,“ povedal Madej. Žitňanská reagovala, že „masívne otvorenie justície a prokuratúry je niečo, s čím sa musí justícia vyrovnať. Ale myslím si, že jej to pomôže získať dôveryhodnosť„. Súdna rada má výhrady aj voči ďalším zmenám. Nie je vylúčené, že aj tie skončia na Ústavnom súde. TA3 pripomenula, že poslanci Smeru na Ústavnom súde ešte vlani napadli aj prvý balík sudcovských noviel. Prekážal im najmä nový spôsob výberu sudcov. Zákon stále platí, Ústavný súd od júna nerozhodol.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáMartin Madej
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRSMER-SDÚstavný súd SR