Aj napriek protestom proti súčasnej vláde si Smer-SD drží prvé miesto v preferenciách. Ak by sa voľby konali tento mesiac, strana Smer-SD si získala 23,4 percenta hlasov. Vyplynulo to z prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N.
Druhé miesto by obsadilo hnutie Progresívne Slovensko (PS) s 20,8 percenta hlasov. Tretia by skončila strana Hlas-SD, ktorú by volilo 17,1 percenta voličov. Smer-SD si tak drží podobný výsledok ako v septembrových voľbách, pričom PS a Hlas by mali lepšie čísla než boli ich výsledky vo voľbách.
Obe strany by si polepšili
Obe strany by si polepšili o necelé tri percentuálne body. Agentúra vykonávala prieskum od 12. do 16. marca na vzorke 1 038 respondentov.
Hlas-SD je v prieskume tretí, SaS a KDH sú tesne pri sebe. SNS aj matovičovci by z parlamentu vypadli
V rebríčku prieskumu nasledujú strany Sloboda a Solidarita (6,3 %), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) (6,2 %), koalícia okolo hnutia Slovensko (5,6 %) a mimoparlamentná Republika (5,3 %).
Do parlamentu by sa však tentokrát nedostala Slovenská národná strana, ktorá by získala 4,2 percenta hlasov. Do Národnej rady SR by sa nedostala ani Maďarská aliancia (3,6 %), hnutie Sme rodina (3,1 %) a ani strana Demokrati (2,6 %).
SNS sa nedarí
„SNS Andreja Danka zostáva jedinou koaličnou stranou, ktorej sa v prieskumoch nedarí. Oproti voľbám spadla o jeden a pol percentuálneho bodu, čo zhoršuje vyhliadky strany pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu,“ spresnil Denník N.
Prečo sa Danko vzdal kandidatúry na prezidenta? Podľa politológa sa chce vyhnúť trapasu (video+foto)
Ako prieskum ukázal, Smer si zachováva aj veľký pomer verných voličov. „Jeho voličské jadro dosahuje takmer 15 percent. Toto číslo vyjadruje počet voličov, ktorí deklarujú, že určite pôjdu k voľbám a nezvažujú už inú alternatívu než jednu konkrétnu stranu. Na porovnanie, jadro PS dosahuje takmer 12 percent, Hlasu vyše osem percent,“ doplnil Denník N.
Museli by sa dohodnúť s Uhríkom
V prípade, že by voľby dopadli podľa prieskumu, Smer a Hlas by mali spolu 72 mandátov, čo by nestačilo na väčšinu.
„Na spolupráci by sa museli dohodnúť s Republikou Milana Uhríka. Tú pred voľbami Hlas vylučoval, Smer nie,“ pripomenul Denník N. Podľa prieskumu by PS malo o päť poslancov viac, SaS a KDH by zastupovali 11 poslancov, hnutie Slovensko desať a Republika by mala deväť poslancov.
Agentúra sa v rámci prieskumu pýtala aj na spoločnú kandidátku hnutia Slovensko, Za ľudí a Kresťanskej únie, pričom do parlamentu by sa dostali len vtedy, ak by kandidovali ako jedna strana, nie ako koalícia, ktorá musí získať minimálne sedem percent hlasov.