Igor Matovič aj naďalej zostáva premiérom. V rannom hlasovaní mu poslanci parlamentu nevyslovili nedôveru, ale priam dôveru tým, že proti jeho odvolaniu hlasovalo až 78 poslancov, čo je nadpolovičná väčšina všetkých zákonodarcov.
Maratónska rozprava nepriniesla nič nového, pardon, dozvedeli sme sa, že premiér býva v neskolaudovanom dome. A to je všetko.
Rozprava ako rozprava. Štandardná, akú sme už videli v predvedení Smeru a OĽaNO. Plná urážok, invektív, vyhrážaní sa a podobne. Nič nového.
Dobrá taktika koalície na čele s OĽaNO
Ak si niekto myslel, že hlavným bodom schôdze budú hriechy predsedu vlády, tak bol na omyle. Ústrednou témou boli údajne neplechy, ktoré spáchali v minulosti členovia Smeru-SD a im blízke osoby.
Viac o téme: Matovičova diplomová práca
Koalícia na rozdiel od odvolávaní počas predošlej vlády sa rozhodla obhajovať svojho predsedu. Taktika im úplne vyšla. Hneď na začiatku po siahodlhom prejave Igora Matoviča sa do rozpravy prihlásili siedmi členovia kabinetu. Pravdou je, že väčšinou z OĽaNO, ale tým znemožnili aby začiatok schôdze patril opozícii.
Matovič zostáva vo funkcii premiéra, za jeho odvolanie hlasovalo len 47 poslancov (video)
Tá sa okrem predkladateľa Juraja Blanára a ešte stále podpredsedu parlamentu Petra Pellegriniho dostala k slovu hlboko v noci.
Stratégovia koalície dobre vedeli, že najväčšia pozornosť verejnosti a médií sa sústredí na začiatok rokovania a prvé hodiny rozpravy. Potom už pozornosť poklesne a slová vyrieknuté v neskorých nočných hodinách zaniknú.
Hovorilo sa predovšetkým o tom, čo spáchal Smer
Šéfovia rezortov sa vo svojich vystúpeniach väčšinou sústredili na údajné podvody a krádeže počas 12-ročného vládnutia Smeru. Poukazovali na ukradnuté desiatky a stovky miliónov eur. Pripomínali im osoby, ktoré sú zatknuté a niektorí aj varovali smerákov, aby čakali či v dohľadnej dobre nezaklope na ich dvere NAKA.
Matovič vníma objednávku na uskutočnenie sľubov a neodvolanie označil za fiasko opozície
Súčasná opozícia bola akoby zaskočená. V množstve faktických poznámok, len v málom vyvracali tvrdenia a opakovali, že Matovič je zlodej a podvodník. Možno aj sami obanovali, že schôdzu zvolali, lebo sa na nej hovorilo predovšetkým o tom, čo spáchali oni za dvanásť rokov.
Ich argumenty na odvolanie premiéra nejako zanikli. Uvedomil si to aj predseda Smeru Robert Fico, ktorý popoludní namiesto rozpravy v sále si radšej zvolil tlačovú besedu, aby sa ako tak dostal do médií. Veď o to predsa smerákom šlo, ale nepodarilo sa.
Koalícia pokračuje, ale súdržnosť je trochu naštrbená
Koalícia nočným rokovaním ukázala, že aj naďalej chce pokračovať ďalej na čele s Igorom Matovičom. Podpora bola masívna a napriek tomu, že mali voľnú ruku pri hlasovaní, tak až 78 poslancov stlačilo správne tlačítko.
Uvedomili si, že na začiatku vládnutia sa spájať so Smerom a teraz aj Hlasom, by bolo pre nich možno tragické.
Nie všetci sú však plne stotožnení s tým, za čo hlasovali. Príznačné je, že ministri Za ľudí a SaS sa akoby niekde stratili.
Kauza diplomovka je podľa Za ľudí problém, ale s extrémistami, stranami Smer a Hlas nebudú hlasovať
Aj minister za OľaNO Ján Mičovský konštatoval, že v slušnej krajine by za podobný prešľap, ako urobil Matovič, politici vyvodili zodpovednosť. Zároveň však dodal, že nevie, či Slovensko je po rokoch vládnutia Smeru normálnou krajinou.
Koalíciu zomkla predovšetkým snaha pokračovať v začatom, ale aj neochota prikloniť sa k Smeru a Hlasu, ktorí tentoraz vystupovali, akoby boli jeden subjekt. Preto mnohí poznamenali, že rozdelenie Smeru je len naoko a v politike oboch strán sa nič nemení.
Koalícia pokračuje, ale ani opozícia nebude pokojne čakať cele štvorročné obdobie. Možno sa im podarí nájsť niečo, čo vládne strany rozháda. Tentoraz im to nevyšlo.