BRATISLAVA 3. decembra (WEBNOVINY) – Na nové tváre sa rozhodla prilákať voličov v predčasných parlamentných voľbách Strana maďarskej koalície (SMK). Len osem miest v prvej dvadsiatke na kandidačnej listine pre voľby v marci 2012 patrí kandidátom, ktorí už boli poslancami Národnej rady SR.
„Táto listina odzrkadľuje očakávania voči SMK po prehratých voľbách pred rokom,“ vyhlásil predseda strany József Berényi na tlačovej konferencii po dnešnom zasadnutí Republikovej rady SMK, ktorá rozhodovala o kandidačnej listine.
O voličské hlasy sa pod vlajkou SMK bude zo 40. miesta uchádzať aj hudobník zo skupiny Ghymes Tamás Szarka, bývalý brankár klubu DAC Dunajská Streda János Novota (48. miesto) či bývalý biskup reformovanej cirkvi Géza Erdélyi (50. miesto).
Lídrom strany vo voľbách bude predseda SMK József Berényi, v prvej trojke sú aj predseda Republikovej rady SMK Gyula Bárdos a podpredseda SMK pre ekonomiku a regionálny rozvoj Iván Farkas. Do prvej päťky nominovala aj dvoch nováčikov v národnej politike – primátora Kolárova Arpáda Horvátha a starostu Gabčíkova Ivána Fenesa.
Prvá trojka známych predstaviteľov strany podľa Berényiho reflektuje na volebný program, ktorý si zakladá na hospodárskych otázkach. Podpredsedovia strany László Szigeti a Péter Őry obsadili šieste a siedme miesto na kandidačnej listine, za nimi nasledujú členovia SMK z regiónov – Gábor Mihók z Michaloviec a Peter Csúsz z Lučenca. Prvú desiatku uzatvára bývalý predseda SMK Pál Csáky. Súčasťou kandidátky sú aj štyria rómski aktivisti – na 52. až 54. mieste Jozef Červeňák, Ján Rigó, Jozef Ravasz a zo 70. miesta Mikuláš Csirmaz.
Ambície SMK sú po prehratých voľbách v roku 2010 skromnejšie. „Snažíme sa vrátiť do parlamentu a všetko, čo je nad päť percent je pre nás veľkým úspechom,“ poznamenal Berényi. Strana finalizuje predvolebný program, no už teraz hovorí, že vsadí na hospodárstvo, regionálny rozvoj, sociálne veci a zdravotníctvo.
Podľa Farkasa sa SMK zameria na južný región Slovenska, ktorý vláda zanedbala. „Pred dvadsiatimi rokmi po zamatovej revolúcii región južného Slovenska bol jeden z najvplyvnejších a najvyspelejších regiónov. Stačilo 22 rokov a je to pravý opak – juh a východ Slovenska sú najviac zanedbané,“ konštatoval Farkas.
Strana sa chce venovať aj rómskej problematike na juhu Slovenska. Veľký priestor na financovanie vidí v eurofondoch.
Predčasné parlamentné voľby budú 10. marca 2012. Strany musia zaregistrovať kandidačné listiny na ministerstve vnútra do 11. decembra 2011. SMK sa po posledných voľbách v roku 2010 nedostala do Národnej rady SR, keď získala 4,33 percenta voličských hlasov.
Naopak, parlamentné brány prekročila strana Most-Híd s 8,12 percentami, ktorá má momentálne v parlamente 14 kresiel. O predvolebnú koalíciu s bugárovcami sa však SMK pokušala bez úspechu.