Smrtiaci koktejl pre spravodlivosť či kus plesnivej salámy. Davy ľudí prišli protestovať pred parlament (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BRATISLAVA: Protestné zhromaždenie PS, SaS a KDH
Protestné zhromaždenie hnutia Progresívne Slovensko (PS), strany Sloboda a Solidarita (SaS) a Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) pred Národnou radou SR proti návrhu Trestného zákona, ktorý obsahuje aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Bratislava, 7. február 2024. Foto: SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 7. februára 18:28

V Bratislave v stredu začal ďalší protest opozície proti novele trestného zákona. Demonštranti sa v stredu zišli pred budovou parlamentu, pričom predchádzajúce protesty sa uskutočnili buď pred Úradom vlády alebo na bratislavskom námestí SNP.

Opozičná politička Mária Kolíková (SaS) označila novelu za smrtiaci koktejl pre spravodlivosť. „K tomuto hanebnému balíčku sa nikto nehlási ako autor, prečo je to tak?“ opýtala sa.

Beztrestnosť vlastných ľudí

Zároveň doplnila, že keby novelu písali advokáti obvinených, nevyzeralo by to inak. „Chceli to urobiť skryto, hanebne, lebo vedia, že ani ich voličom sa to nemôže páčiť,“ skonštatovala Kolíková.

Predseda KDH Milan Majerský označil novelu za kus plesnivej salámy. Zároveň povedal, že novela si vyžaduje riadnu odbornú diskusiu a riadne medzirezortné pripomienkové konanie. „Vláda musí začať počúvať ľudí,“ vyhlásil Majerský.

Poslankyňa Progresívneho Slovenska Lucia Plaváková pred tisíckami zhromaždených skonštatovala, že predstaviteľov vládnej koalície zaujíma len beztrestnosť ich vlastných ľudí.

„Ale spravodlivosť si vás počká,“ odkázala koalícii. Zároveň skonštatovala, že už aj vládni poslanci sa začínajú pýtať „či toto je to, čo prišli robiť do parlamentu“.

Za konope 25 rokov

Plavákovej stranícky šéf Michal Šimečka v prejave spomenul „konopného mastičkára“ Jozefa Šipoša, ktorému podľa neho stále hrozí trest 15 rokov väzenia, pričom pozmeňujúcim návrhom koaličného poslanca Tibora Gašpara by sa trestná sadzba mohla zvýšiť až na 25 rokov.

V tejto súvislosti sa pýtal, či toto je humanizáciou trestného práva. „Oni klamú úplne drzo, priamo do očí a úplne bez hanby,“ povedal Šimečka.

Zhromaždených však ubezpečil, že boj proti novele Trestného zákona nekončí, keďže prezidentka ju vetuje. „Bude to znovu v parlamente, podáme sťažnosti na ústavný súd a hlavne prídeme znova,“ dodal Šimečka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Fotografie z predošlých protestov

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia PlavákováMária KolíkováMichal ŠimečkaMilan Majerský
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutiePS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a Solidarita