Snemovňa USA schválila zákon za zotrvanie v klimatickej dohode, má zabrániť Trumpovi splniť sľub

Zákon teraz poputuje do republikánmi ovládaného Senátu, kde sa nepredpokladá výrazný posun vpred. Trump sa vyjadril, že zákon bude vetovať.
Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

WASHINGTON 2. mája (WebNoviny.sk) – Demokratmi kontrolovaná Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu schválila vo štvrtok zákon, ktorý má zabrániť prezidentovi Donaldovi Trumpovi splniť svoj sľub o odstúpení Spojených štátov od Parížskej klimatickej dohody a zabezpečiť, že Spojené štáty budú rešpektovať svoje záväzky vyplývajúce z tejto globálnej zmluvy.

Zákon sa zďaleka nepribližuje ambicióznemu Green New Deal (Zelený nový údel, pozn. SITA) presadzovanému demokratmi, ide však o prvú významnú klimatickú legislatívu Snemovne za takmer celú dekádu.

Zákon poputuje do Senátu

Schválený zákon teraz poputuje do republikánmi ovládaného Senátu, kde sa nepredpokladá výrazný posun vpred. Líder republikánov v Senáte Mitch McConnell prirovnal zákon k „zbytočnému gestu, ktoré spútava ekonomiku Spojených štátov“ a dodal, že „tu v Senáte sa nikam nepohne“. Trump sa vyjadril, že zákon bude vetovať.

Prezident Trump v roku 2017 sľúbil do roku 2020 odstúpiť od Parížskej zmluvy a Biely dom vo svojom vyhlásení uviedol, že zákon je „protirečiaci k prezidentovmu záväzku dať amerických pracujúcich a rodiny na prvé miesto, poskytnúť prístup k cenovo dosiahnuteľným a spoľahlivým zdrojom energie a technológiám a zlepšiť kvalitu života všetkých Američanov“. Biely dom rovnako trvá na tom, že schválený zákon zasahuje do ústavnej kompetencie prezidenta uskutočňovať zahraničnú politiku vrátane právomoci odstúpiť z výkonnej zmluvy, ktorú Kongres neratifikoval.

Majú znížiť emisie skleníkových plynov

Parížsku klimatickú dohodu podpísalo v roku 2015 viac ako 190 krajín. Ide o iniciatívu Organizácie spojených národov (OSN) spojiť svet v boji proti klimatickým zmenám. Dohoda, ktorú podpísal exprezident Barack Obama, zaväzuje Spojené štáty znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2025 o viac ako 25 percent pod úroveň roku 2005.

Washington tiež sľúbil poskytnúť tri miliardy dolárov fondu, ktorý pomôže rozvíjajúcim sa krajinám bojovať s klimatickými zmenami.

Ďalšie k téme

Odporúčané