Sociálna poisťovňa vyplatila viac materských dávok ako tehotenských, mnoho budúcich mamičiek na to zabúda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, tehotenstvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Novú tehotenskú dávku dostalo zo Sociálnej poisťovne v období od mája do septembra tohto roka priemerne mesačne takmer 19-tisíc budúcich mamičiek. Viac mamičiek pritom poberá materskú dávku ako ich predtým poberalo tehotenskú dávku.

V rovnakom období totiž poberalo materskú dávku priemerne 26,5 tisíca poistenkýň. Jednou z príčin môže byť podľa Sociálnej poisťovne to, že budúce mamičky o novej tehotenskej dávke stále nevedia a neuplatnili si na ňu nárok podaním žiadosti.

Aj preto im Sociálna poisťovňa v najbližších dňoch informačnými listami pripomenie, že túto možnosť ešte stále majú.

Požiadanie o dávku tri roky spätne

Požiadať o tehotenské môžu poistenkyne až tri roky spätne, ak sa pôrod, resp. ukončenie tehotenstva uskutočnilo po 31. marci 2021. O dávku tak mamičky nemusia prísť. Sociálna poisťovňa ich preto aktívne na túto možnosť upozorní.

V najbližších dňoch začne posielať listy s informáciami tým poistenkám, ktoré o dávku nepožiadali, hoci im nárok pravdepodobne vznikne.

„Táto nová dávka je tu pre ne, a preto sme sa rozhodli ich iniciatívne osloviť, aby ju využili. Chceme, aby sa dávka dostala k adresátkam v čo najväčšom možnom rozsahu,“ uviedol generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Juraj Káčer.

Podmienky nároku na dávku

Tehotenskú dávku zaviedla súčasná vláda od 1. apríla tohto roka, prvé dávky začala Sociálna poisťovňa vyplácať v máji tohto roka. Dávka je určená pre ženy, ktoré sú na začiatku 13. týždňa tehotenstva a sú nemocensky poistené alebo im k tomuto dňu plynie ochranná lehota po skončení nemocenského poistenia.

Ďalšiu kategóriu tvoria budúce mamičky, ktoré majú v tento deň prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (zamestnankyne, ktorým trvá pracovný pomer) alebo z dôvodu poberania rodičovského príspevku (samostatne zárobkovo činné osoby), ak nevykonávajú činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby.

Ďalšou podmienkou nároku na tehotenské je 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 13. týždňa tehotenstva a v prípade samostatne zárobkovo činných osôb a dobrovoľne nemocensky poistených osôb aj zaplatenie poistného včas a v správnej výške.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Káčer
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňaVláda SR