Vojna na Ukrajine, extrémna energetická, surovinová a inflačná kríza, legislatívna smršť poslaneckých návrhov či zavádzanie selektívnych daní a odvodov pre vybrané ziskové sektory, to sú len niektoré z výziev, ktorým zamestnávatelia na Slovensku čelili v uplynulom roku.
Systémová zmena
Ako ďalej odznelo na piatkovom sneme Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), problémom je aj „pokrivkávanie“ sociálneho dialógu. Ten si podľa zamestnávateľov a odborov žiada systémovú zmenu.
„Členovia RÚZ vytvárajú v rámci krajiny viac ako 260-tisíc pracovných miest a plne si uvedomujeme zodpovednosť, ktorú za nich nesieme. Podniky a domácnosti sú pritom navzájom prepojené. Len pokiaľ ekonomika funguje a podniky prosperujú, dokážu vytvárať pracovné miesta a poskytovať domácnostiam „stabilitu“ v podobe pravidelných príjmov,“ uviedol prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga.
Posilnenie odborného vzdelávania
K top prioritám zamestnávateľov v nasledujúcom období aj naďalej patria predovšetkým možnosti efektívnejšieho čerpania z fondov Európskej únie, zmeny v daňovo-odvodovej oblasti či problematika akútneho nedostatku kvalifikovaných pracovníkov.
S ňou súvisiaca nevyhnutnosť posilnenia systému odborného vzdelávania, ako aj realizácia reformy vysokoškolského a celoživotného vzdelávania.
„Bez systémového prístupu k celoživotnému vzdelávaniu Slovensko nikdy nebude schopné plne rozvíjať svoj potenciál. Bez dostatku kvalifikovaných pracovníkov budú musieť podniky okliešťovať svoju výrobu. A naopak, uchádzači o prácu, ktorí nebudú mať potrebné zručnosti, schopnosti a kvalifikáciu, na pracovnom trhu neuspejú,“ zhodnotil 1. viceprezident RÚZ Mário Lelovský.