LONDÝN 7. mája (WEBNOVINY) – Britský premiér David Cameron v utorok varoval, že ak medzinárodné spoločenstvo nepodporí prestavbu Somálska, v krajine zvíťazí „terorizmus a masová migrácia“.
Cameron to povedal počas otváracieho príhovoru k účastníkom medzinárodnej konferencie zameranej na pomoc pri ukončení viac ako 20-ročného konfliktu vo východoafrickej krajine. Hostiteľmi konferencie v Londýne, na ktorej sa zúčastňujú delegáti z viac ako 50 krajín, sú britský premiér a somálsky prezident Xasan Sheekh Maxamuud.
Účastníci konferencie rokujú o podpore politickej stability chudobného Somálska, kde v roku 2011 podľahlo hladomoru viac ako 260 000 ľudí. Hovoriť majú aj o zastavení vlny znásilňovania, ktorá je podľa OSN v Somálsku „vážnym problémom“.
Vo svojej otváracej reči Cameron pochválil zlepšenie bezpečnostnej situácie v krajine v posledných mesiacoch, no varoval pred „poľavením, ktoré môže spôsobiť návrat k bezpráviu“.
Cameron upozornil na to, že vývoj v krajine sa netýka len Somálska. Ako povedal, „ak mladí ľudia prepadnú radikalizmu a terorizmus a extrémizmus exportujú za hranice krajiny, bude ohrozená bezpečnosť celého sveta“.
Bezpečnostná situácia v krajine sa zlepšila, odkedy vojenská ofenzíva v auguste 2011 vyhnala islamistov napojených na al-Kájdu z hlavného mesta Mogadišo. Napriek tomu dochádza stále často k bombovým útokom a zabíjaniu pripisovanému povstalcom.
Somálsko sa po zosadení prezidenta Siyaada Barreho v roku 1991 dlho zmietalo v politickom chaose. Nástup nového vedenia podporovaného medzinárodným spoločenstvom v septembri 2012 ukončil prechodné obdobie, keď chudobná krajina nemala skutočnú centrálnu vládu. Veľké časti Somálska sú však naďalej pod vplyvom súperiacich militantných skupín, na ktoré má vláda iba obmedzený dosah.
Krajina dostane finančnú injekciu
Európska únia sa v utorok na medzinárodnej konferencii v Londýne zaviazala poskytnúť 44 miliónov eur na podporu Somálska. Poskytnuté finančné prostriedky majú byť použité na výstavbu systému justície a polície.
Eurokomisár pre rozvoj Andris Piebalgs povedal, že snahou EÚ je zabrániť, aby sa východoafrická krajina, sužovaná viac ako dve desaťročia konfliktami, „vrátila späť do stavu bezprávia“. Ako povedal komisár, nijaká krajina sa nemôže rozvíjať, ak v nej nevládne pokoj a bezpečie.
„Poskytujeme túto novú pomoc, aby sme opäť ukázali záväzok EÚ pomôcť somálskemu ľudu pri budovaní vlády, bezpečnosti, súdnictva a polície,“ uviedol komisár v stanovisku. Od roku 2008 venovala únia Somálsku pomoc vo výške viac ako 1,2 miliardy eur. Polovica z nových prostriedkov EÚ bude využitá pri výcviku somálskych policajtov, pracovníkov súdnictva a iných predstaviteľov.