Gibraltár nachádzajúci sa na juhu Pyrenejského polostrova patrí medzi britské zámorské územia. Jeho strategická poloha umožňuje kontrolovať spojenie medzi Stredozemným morom a Atlantickým oceánom. Španielsko odovzdalo kontrolu nad Gibraltárom Britom začiatkom 18. storočia. Španielske pokusy o jeho opätovné pripojenie stroskotali na troch referendách, v ktorých väčšina spomedzi približne 30 tisíc obyvateľov návrat pod španielsku kontrolu odmietla.
Hrozbu, ktorú v nedeľu v rozhovore pre denník ABC vyslovil španielsky minister zahraničia José Manuel Garcia-Margallo, považuje Gibraltár za „neandertálsky prístup pripomínajúci éru fašistického diktátora Francisca Franca“.
Podľa vyhlásenia gibraltárskej vlády ide o najhoršiu hrozbu od uzavretia územia Španielskom v roku 1969. Madrid hranice opäť otvoril v roku 1985.
Gibraltár sa rozhodol vo svojich vodách vybudovať umelý útes, čo rozhnevalo Španielsko. Opatrenie má slúžiť na zastavenie španielskych rybárskych lodí, ktoré sa neoprávnene plavili v gibraltárskych vodách. Garcia-Margallo v nedeľňajšom rozhovore vyhlásil, že jeho vláda zavedie 50-eurový poplatok za vstup a odchod z územia Gibraltáru, pričom tieto financie sa použijú na pomoc rybárom, ktorých negatívne ovplyvnila výstavba útesu.
Madrid podľa neho uzavrie aj svoj vzdušný priestor pre niektoré lety. Španielsko nedávno sprísnilo kontroly na hranici s Gibraltárom, čo na jedinom priechode viedlo k niekoľkohodinovým zdržaniam. Tie ukončil minulý týždeň britský minister zahraničných vecí William Hague, ktorý podal formálny protest u španielskej vlády.