Hoci má Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) vysokú úspešnosť v rozhodovaní o prípadoch korupcie, končia na ňom iba malé prípady.
V rozhovore v rámci cyklu virtuálnych prednášok o demokracii, ktoré organizuje Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), to uviedol Michal Piško, projektový koordinátor Transparency International Slovensko (TIS).
Podľa Piška má ŠTS v súdnych konaniach týkajúcich sa korupcie úspešnosť vyše 90 percent. Pred ŠTS sa ročne dostane niekoľko desiatok prípadov korupcie, čo analytik TIS považuje za nedostatočné.
Nedostatočná činnosť generálnej prokuratúry
Väčšina prípadov sa pritom týka malej korupcie. Za hlavnú príčinu súčasného stavu považuje Piško nedostatočnú činnosť generálnej prokuratúry.
Práve generálna prokuratúra stojí medzi políciou a súdmi. Od vyšetrovateľov policajných zložiek preberá dôkazy a vyhodnocuje prípadné podanie súdnej žaloby.
Šikuta sa stal šéfom najvyššieho súdu, podporilo ho 12 zo 17 členov súdnej rady
V prípadoch veľkej korupcie podľa projektového koordinátora TIS najvyšší orgán prokuratúry zlyháva, a preto sa na ŠTS nedostávajú prípady vrcholovej korupcie.
„ŠTS aktuálne rieši iba prípady malej korupcie. Často ide o prípady úplatkov v podobe darovania vína, orieškov alebo hotovosti vo výške 10 či 20 eur. Až 60 percent prípadov, ktoré ŠTS súd riešil za posledné volebné obdobie, sa týkalo korupcie v sumách nižších ako 500 eur,“ povedal Michal Piško.
Janušek a Štefanov neboli odsúdení za korupciu
Súčasný stav prokuratúry podľa neho dokumentuje aj fakt, že v predošlom volebnom období nebol za korupciu odsúdený ani jeden politik, prokurátor alebo sudca.
Pellegrini chce snem Smeru už v septembri, otázky o svojom odchode zo strany označil za predčasné
„Aj keď vieme, že prichádzalo k obrovským zlyhaniam, tieto prípady sa nedostávali pred ŠTS. Ani ministri za Slovenskú národnú stranu Marián Janušek a Igor Štefanov napokon neboli odsúdení za korupciu, pretože sa im ju nepodarilo dokázať. Boli odsúdení za zneužitie právomocí a machinácie pri verejnom obstarávaní,“ uviedol Piško.
Projektový koordinátor TIS dodáva, že posledným politikom na Slovensku, odsúdeným za korupciu, naďalej ostáva exprimátor Čadce Jozef Pohančeník, ktorého v roku 2005 odsúdili za prijímanie úplatku vo výške 50-tisíc eur.