Spisovaniu petície proti predaju kaštieľa v Budmericiach považuje Šimkovičovej ministerstvo za absurdné, zostáva majetkom štátu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Martina Šimkovičová
Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (uprostred). Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo kultúry SR (MK SR) sa ohradzuje voči informáciám o predaji kaštieľa v Budmericiach, ktoré podľa neho šíria predstavitelia samosprávy medzi obyvateľmi.

„Tvrdenia, že ministerka kultúry Martina Šimkovičová chce kúpiť miestny kaštieľ sa v žiadnom prípade nezakladajú na pravde,“ konštatuje riaditeľka Odboru komunikácie ministerstva Petra Bačinská. Podnecovanie občanov k spisovaniu petície proti tomuto kroku považuje rezort kultúry za absurdné.

Aj naďalej k dispozícii všetkým občanom

„Kaštieľ Budmerice je majetkom štátu v správe MK SR a nič sa na tejto skutočnosti nemení, ani za súčasného vedenia rezortu meniť neplánuje,“ zdôrazňuje s tým, že kaštieľ bude aj naďalej k dispozícii všetkým občanom, vrátane obyvateľov Budmeríc. Jedinou podmienkou je, aby záujemcovia splnili zákonné podmienky na komerčné využitie priestorov kaštieľa. Rezort kultúry uvažuje o možnosti vyhradiť určitú časť v roku aj slovenským spisovateľom, pretože kaštieľ bol dlhé roky ich účelovým zariadením.

Nie je cieľom odpredávať historické objekty

Rezort kultúry v tejto súvislosti pripomína, že s majetkom štátu zvereným do jeho správy musí nakladať efektívne a s maximálnou hospodárnosťou.

„Zároveň zdôrazňujeme, že v žiadnom prípade nie je cieľom odpredávať významné historické objekty. Ako príklad uvedieme rekreačnú chatu na Liptove, ktorú chcelo Slovenské národné divadlo odpredať a ministerstvo kultúry neudelilo na tento krok súhlas,“ dodáva rezort kultúry.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martina Šimkovičová
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SRSlovenské národné divadlo