Spojenci ani právnici sa niekoľko dní nevedia spojiť s Navaľným, neobjavil sa ani na súde

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Alexej Navaľnyj
Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 11. decembra, 19:02

Väzneného ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného presunuli z trestaneckej kolónie Melechovo a nie je známe, kde sa nachádza. Uviedla to jeho hovorkyňa Kira Jarmyšová s tým, že predstavitelia zariadenia uviedli, že ho tam už neevidujú.

Mal ísť do trestaneckej kolónie

Navaľného, ktorý si odpykáva 19-ročný trest za odsúdenie za extrémizmus, by mali previezť do trestaneckej kolónie s najvyšším stupňom stráženia.

Presuny do ruských väzníc sú známe tým, že trvajú dlho, niekedy až týždne, nie je počas nich prístup k väzňom a informácie o mieste ich pobytu sú obmedzené alebo nedostupné.

Nedávno bol chorý

Skôr počas dňa Jarmyšová uviedla, že jeho spojenci ani právnici už šesť dní od Navaľného nič nepočuli. Ako vysvetlila, v pondelok sa mal prostredníctvom videospojenia objaviť na súde, ale nestalo sa tak. O tom, že je ťažké nadviazať kontakt s Navaľným hovorila Jarmyšová už minulý týždeň. Poukázala pritom na to, že bol nedávno chorý.

Štyridsaťsedemročný Navaľnyj, najhlasnejší kritik ruského vodcu Vladimira Putina, je vo väzení od roku 2021, keď ho zatkli po návrate z Nemecka, kde sa zotavoval po otrave nervovoparalytickou látkou. Odvtedy dostal tri tresty odňatia slobody a strávil mesiace v izolácii v trestaneckej kolónii. Všetky obvinenia voči nemu odmietol ako politicky motivované.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexej NavaľnyjKira Jarmyšová