Spoločnosť BASF opúšťa podniky v Sin-ťiangu po správach o zneužívaní Ujgurov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BASF Enzymes office in  San Diego, CA, USA.
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Nemecký chemický gigant BASF v utorok oznámil, že opustil dva spoločné podniky v čínskej oblasti Sin-ťiang po tom, čo jeho miestneho partnera obvinili z účasti na porušovaní práv tamojšej ujgurskej menšiny.

Spoločnosť BASF vo vyhlásení uviedla, že dokončila predaj svojich podielov v spoločnostiach Markor Chemical Manufacturing a Markor Meiou Chemical singapurskej skupine Verde Chemical. Nemecká skupina neposkytla žiadne finančné podrobnosti o transakcii, ktorú spečatili v pondelok „po schválení príslušnými orgánmi“.

Špehovanie ujgurských rodín

Firma BASF už vo februári minulého roka oznámila, že urýchli svoj odchod z týchto spoločných podnikov, ktoré vyrábajú priemyselnú chemikáliu butándiol. Plány na predaj podielov BASF oznámil už v roku 2023 v reakcii na obchodné a environmentálne obavy.

Nemecká verejnoprávna televízia ZDF a spravodajský magazín Der Spiegel informovali, že zamestnanci partnerskej firmy Markor sa podieľali na porušovaní práv členov prevažne moslimskej ujgurskej menšiny. Zamestnanci boli údajne obvinení zo špehovania ujgurských rodín a podávania správ čínskym úradom.

Výstavba závodu v inej provincii

Ľudskoprávne skupiny už dlho obviňujú Peking z rozsiahleho zásahu proti menšinám v Sin-ťiangu, vrátane nútenej práce a detenčných táborov. Peking popiera obvinenia zo zneužívania a trvá na tom, že jeho opatrenia v Sin-ťiangu pomohli bojovať proti extrémizmu a podporiť rozvoj.

Napriek kontroverzii okolo závodov v Sin-ťiangu spoločnosť BASF zvyšuje svoju prítomnosť v Číne, keďže výrobné náklady v Európe sú vysoké. Nemecká skupina je v procese výstavby nového chemického komplexu v hodnote 10 miliárd eur v južnej provincii Kuang-tung.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie: BASF Badische Anilin- & Soda-Fabrik