Spor medzi Európskou úniou (EÚ) a Poľskom sa vyostruje. Poľský premiér Mateusz Morawiecki v utorok euroblok obvinil z „vydierania“, keď sa v Európskom parlamente dostal do výmeny názorov s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou v súvislosti s právnym štátom, informuje spravodajský portál BBC.
Politici vystúpili v europarlamente po tom, čo poľský ústavný súd spochybnil nadradenosť práva Európskej únie. Von der Leyenová sa vyjadrila, že bude konať, aby zabránila Poľsku podkopávať hodnoty EÚ.
Nepochopený rozsudok
„Toto rozhodnutie spochybňuje základy Európskej únie. Je to priama výzva jednote európskeho právneho poriadku,“ vyhlásila. Tiež povedala, že sú tri spôsoby, ako môže Európska komisia odpovedať na rozhodnutie poľského súdu, a to právne napadnúť verdikt, zadržať uvoľnenie fondov EÚ a pozastaviť niektoré práva Poľska ako členského štátu.
Rozhodnutie poľského ústavného súdu ohrozuje základy Únie, Leyenová nedovolí ohrozovať spoločné hodnoty
Morawiecki zase odmietol „jazyk hrozieb“ a obvinil blok z toho, že prekračuje svoje právomoci. Európski lídri podľa neho napádajú Poľsko a je „neprijateľné hovoriť o finančných postihoch“. „Vydieranie nesmie byť metódou politiky,“ povedal.
Rozsudok je podľa neho nepochopený, pretože spochybňuje len jednu oblasť zmlúv o EÚ, ktoré by nemali ohrozovať ústavy členských štátov. Zároveň zopakoval, že jeho krajina neplánuje opustiť EÚ, okolo čoho panujú po rozhodnutí súdu obavy. „Nemali by sme šíriť lži o poľskom polexite,“ povedal politik.
Právo EÚ má mať prednosť
Väčšina Poliakov podľa prieskumov verejnej mienky podporuje členstvo Poľska v EÚ. Poľská pravicová nacionalistická vláda sa však čoraz viac sporí s blokom pre otázky, ako sú napríklad nezávislosť súdnictva alebo LGBT práva.
Poliaci chcú zotrvať v Európskej únii, do ulíc na protest proti konaniu vlády vyšli tisíce ľudí
Otázku nadradenosti európskeho práva predložil ústavnému súdu premiér a je to po prvý raz, čo sa stalo, že líder členského štátu spochybnil zmluvy o EÚ na národnom ústavnom súde. Rozhodnutie ústavného súdu v podstate odmieta základnú zásadu, že právo EÚ má prednosť pred vnútroštátnymi právnymi predpismi.