BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) – Arbitrážny spor s majiteľom zdravotnej poisťovne Union o zákaze zisku, v ktorom má podľa posledného verdiktu Slovensko zaplatiť 22 mil. eur, nemá podľa poslankyne SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej dobré riešenie.
A to ani v prípade, že by sa vláde podarilo plateniu vyhnúť. Bol by to totiž podľa nej veľmi negatívny signál smerom k investorom, že dohody, ktoré má Slovensko uzatvorené o ochrane investícií, neplatia.
„Investori budú vedieť, že keď investujú na Slovensku, nie sú chránení dohodami o ochrane investícií. Investujú v prostredí, kde vlády nectia ochranu vlastníckeho práva do tej miery, že by dokázali garantovať na dlhé obdobie nedotknuteľnosť investície,“ vyhlásila v stredu v rámci rozpravy k návrhu rozpočtu.
Pavol Frešo chce správu o sporoch
V samotnom rozpočte Žitňanskej pritom chýba identifikácia priorít. V časoch, keď treba šetriť, by si totiž štát mal jasne identifikovať priority a na tie sa zamerať. „Žiaľ nemôžeme byť silní vo všetkých oblastiach,“ tvrdí.
Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo vzhľadom na nové informácie, podľa ktorých Slovensko môže prehratá arbitráž s vlastníkom zdravotnej poisťovne Union stáť až 750 miliónov eur, opäť v parlamente požiada o správu o všetkých sporoch, týkajúcich sa zákazu zisku zdravotných poisťovní a s tým spojených nákladov, ktoré sú priame alebo hrozia. Včera mu tento návrh vládni poslanci neschválili.
Video: Minister spravodlivosti Tomáš Borec o arbitráži s majiteľmi Unionu
„Potvrdzujú sa moje obavy, že škody z arbitráží sú zrejme oveľa väčšie. Toto nie je len vecou vládnej strany, na účet za Ficovu prehratú arbitráž sa poskladá každý občan. Vychádza to na asi 140 eur na občana. Je povinnosťou vlády informovať poslancov a prostredníctvom nich aj verejnosť o skutočnom stave arbitráží,“ povedal Frešo. Trvá na tom, že tieto informácie sú dôležité, keďže Smer- SD sa chystá zdravotné poisťovne vyvlastniť.
Slovensko sa bude podľa tajomníka brániť
Slovenská republika využije všetky právne nástroje, ktoré má k dispozícii, aby sa ubránila rozhodnutiu Medzinárodného arbitrážneho súdu.
Vyhlásil to po rokovaní vlády štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini ako reakciu na prehratú arbitráž Slovenska s holandskou spoločnosťou Achmea, ktorá vlastní Union zdravotnú poisťovňu. „Podľa nás je toto rozhodnutie zatiaľ nezáväzné, a preto nemôže byť ani vykonateľné. Slovenská republika má ešte nástroje, aby sa efektívne bránila,“ skonštatoval Pellegrini.
Ako priblížil, zo strany štátu budú dané návrhy na zrušenie rozhodnutia arbitrážneho súdu, dôležitá bude aj obrana Slovenska v ešte stále neskončenom konaní z roku 2010 o tom, či mal právo tento súd rozhodnúť aj v meritórnej veci. „Absolútne nepripúšťame, žeby sme mali niečo niekomu hradiť,“ uviedol štátny tajomník.
Ako však pokračoval, štátny rozpočet má štandardne vo všeobecnej pokladničnej správe a v štátnych finančných aktívach rezervy na nepredvídateľné skutočnosti. Zároveň podotkol, že jediný spor, ktorý Slovenská republika prehrala, bol s ČSOB bankou v roku 2004. Odvtedy vo všetkých arbitrážach, kde padlo rozhodnutie, bola úspešná.
K vyjadreniam Pellegriniho o tom, že rozhodnutie nie je ešte vykonateľné, sa prikláňa i minister spravodlivosti Tomáš Borec. „Tým pádom je tam možnosť ešte vykonať ďalšie právne kroky,“ uviedol šéf rezortu spravodlivosti s tým, že do troch mesiacov od rozhodnutia arbitrážneho súdu je potrebné napadnúť ho na nemeckom súde.