V roku 2024 plnom športových akcií rôzneho druhu sa konali aj olympijské a paralympijské hry v Paríži.
Napriek celosvetovému fenoménu tohto podujatia sa vyskytlo hneď niekoľko kontroverzií a afér, ktoré spomenieme v tomto článku.
Športové udalosti roka 2024: Ako obstáli Slováci na olympijských a paralympijských hrách v Paríži? - VIDEO, FOTO
Ide o niektorých športovcov či situácie, ktoré sa počas konania hier stali.
Poďte si spolu s nami zaspomínať, čo najviac zahlcovalo titulky jednotlivých médií počas parížskeho dobrodružstva.
Imane Khelifová
Alžírska boxerka získala zlato v kategórii do 66 kilogramov napriek veľkej nevôli širokej verejnosti a súperiek.
Po zisku najcennejšieho kovu povedala: „Som plne kvalifikovaná na účasť v tejto súťaži. Som žena ako každá iná žena. Narodila som sa ako žena, žila som ako žena, súťažila som ako žena, o tom niet pochýb.“
Khelifová vyzýva na koniec šikany. Som žena ako každá iná, vraví zlatá Alžírčanka
Khelifová odmietla odpovedať na otázku, či podstúpila aj iné ako dopingové testy, pričom povedala, že o tom nechce hovoriť. Zrejme najsledovanejšia športovkyňa olympijských hier v Paríži dotiahla svoju púť až k suverénnemu finálovému triumfu 5:0 nad Číňankou Jang Liou.
Počas olympijského turnaja 25-ročná Afričanka neprehrala v štyroch súbojoch ani jedno kolo.
Spolu s Taiwančankou Lin Yu-ting sa stali jedným z najväčších príbehov olympijských hier v Paríži. Obe ženy získali svoje prvé olympijské medaily, aj keď na internete čelili diskriminačnému a nenávistnému správaniu na základe nepodložených tvrdení o ich pohlaví.
Obe dostali povolenie štartovať na OH napriek tomu, že rok predtým boli diskvalifikované z majstrovstiev sveta pod hlavičkou Medzinárodnej boxerskej asociácie (IBA) pre nesúlad s pravidlami pohlavnej spôsobilosti.
Imane Khelifová chce podniknúť právne kroky kvôli údajne uniknutým lekárskym správam
Cindy Ngambová
Boxerka získala pre Olympijský tím utečencov historicky prvú olympijskú medailu – bronzovú. Neskôr priblížila, že sa nemôže vrátiť do svojej rodnej krajiny, pretože je lesbička a v Kamerune je homosexualita kriminalizovaná.
„V Kamerune neostalo veľa mojich blízkych, ale myslím si, že by to bolo pekné sa aj s nimi podeliť o tento úspech. Škoda,“ povedala 26-ročná pästiarka.
Pre utečencov získala historickú medailu, ale do rodnej krajiny sa nemôže vrátiť. Byť lesbičkou je v Kamerune trestné
„Je to najkrajší deň v mojom živote. Chcem odkázať všetkým utečencov, aby pokračovali v tvrdej práci, pretože potom je možné dosiahnuť čokoľvek,“ povedala so slzami rodáčka z kamerunského hlavného mesta Douala.
Valentina Petrillová
Talianka sa stala prvou transrodovou športovkyňou, ktorá sa zúčastnila paralympijských hier. Päťdesiatjedenročná atlétka, ktorej diagnostikovali Stargardtovu chorobu, ktorá spôsobuje nezvratné poškodenie zraku, vypadla v semifinále behu žien na 400 metrov. Jej účasť však vyvolala vlnu kritiky.
Petrillová sa narodila ako chlapec, ale už od detstva sa cítila ako žena. Napriek tomu získala 11 talianskych titulov v mužskej kategórii. Pred šiestimi rokmi sa konečne odvážila požiadať o zmenu pohlavia.
Transgender športovkyňa pobúrila na paraolympiáde. Nie je normálne, aby súťažila so ženami, kritizuje známy publicista
Svetová atletika zakázala transrodovým športovcom súťažiť v ženskej kategórii.
Oproti tomu podľa paraatletiky je rozhodujúcim faktorom pohlavie uvedené v dokladoch. Kritici s tým však nesúhlasia.
Jej účasť tvrdo kritizoval publicista Piers Morgan. „Nie je normálne, aby ľudia, ktorým zo šortiek vykúka silueta penisu, súťažili so ženami.“
Vo svojom článku pre The Sun tiež upozornil na stupňovanie vyhrážok voči tým, ktorí sa odvážia „protestovať proti tomuto šialenstvu“.
Kvalita vody v Seine
Organizácia súťaží v Seine podliehala množstvu kontrol a kritiky. Nepomohli tomu ani silné dažde, ktoré vo všeobecnosti spôsobujú zvýšenie hladiny a výskytu rôznych baktérií vrátane Escherichia coli.
Kúpanie v Seine je už viac ako storočie zakázané najmä z dôvodu nízkej kvality vody. Organizátori investovali 1,4 miliardy eur do vyčistenia rieky pred olympiádou.
Okrem triatlonových individuálnych pretekov mužov, žien a mix štafety sa v rieke Seina uskutočnili aj olympijské súťaže diaľkovom plávaní.
Nemecká plavkyňa Leonie Becková ochorela po pretekoch v Seine. Kvalita vody vraj nie je dostatočná
„Nemala som veľké obavy o rieku Seina, pretože sme sa v nej kúpali minulý rok a nikto potom nebol chorý, takže som si bol istá, že dnes môžeme plávať a bola by škoda, keby sme to neurobili. Ak by sme z triatlonu spravili duatlon, bola by to obrovská hanba,“ povedala Cassandre Beaugrandová po svojom víťazstve, ktoré dosiahla po vynikajúcom výkone predovšetkým v záverečnej bežeckej časti.
„Krátko pred štartom mi bolo nevoľno. Zvracala som, ale dala som sa dokopy. Tento triumf si aj preto mimoriadne vážim,“ doplnila 27-ročná rodáčka z parížskeho predmestia Livry-Gargan.
Olympijské medaily sa konečne rozdávali aj v triatlone, víťazka pretekov žien Beaugrandová pred štartom zvracala
Organizačný výbor OH celý čas kvalitu vody kontroloval, napriek pozitívnym vyjadreniam jednotlivé súťaže však presúval zo dňa na deň.
Situácia sa nezlepšila ani počas paralympijských hier, keď sa musel zmeniť harmonogram práve pre spomínané problémy.
Kvalita vody v Seine spôsobuje problémy aj pri paralympijských hrách, organizátori museli zmeniť harmonogram
Účasť ruských a bieloruských športovcov
Na olympijských hrách v Paríži súťažilo iba 15 športovcov z Ruska a 17 z Bieloruska. Športovci z uvedených krajín prijali pozvánky v desiatich odvetviach vrátane cyklistiky, plávania či tenisu.
Medzinárodný olympijský výbor (MOV) však zaznamenal aj 19 športovcov z Ruska a siedmich z Bieloruska, ktorí odmietli štart pod piatimi kruhmi vo francúzskej metropole. Boli medzi nimi aj bieloruské tenistky Arina Sobolenková a Viktoria Azarenková.
Na OH v Paríži sa aktuálne chystá 16 Rusov a 17 Bielorusov, niektorí športovci pozvánku na olympiádu odmietli
Aby športovci z Ruska či Bieloruska dostali pozvánku na OH 2024 do tímu „Individuálnych neutrálnych športovcov“, museli prejsť dvojúrovňovým schvaľovacím procesom – najprv od medzinárodných športových federácií a následne od MOV. Museli preukázať, že nepodporovali vojnu na Ukrajine a nemali žiadne väzby na silové zložky vo vlasti, armádu alebo políciu.
Napokon sa Rusi radovali len z jedinej medaily – striebornej. Podarilo sa to tenisovej dvojici Mire Andrejevovej a Diane Šnajderovej v ženskej štvorhre. Vo finále podľahli talianskemu páru Jasmine Paoliniová, Sara Erraniová.
Bielorusi vybojovali päť cenných kovov – jednu zlatú medailu v gymnastike, dva strieborné kovy v gymnastike i veslovaní a jednu bronzovú medailu vo vzpieraní.
Záverečný ceremoniál olympiády v Paríži: Tom Cruise lietal a vystúpil aj Snoop Dogg (foto)
Kúpa kokaínu
Francúzska polícia zatkla 7. augusta austrálskeho pozemného hokejistu Toma Craiga, keď ho videli kupovať kokaín od maloletého dílera na ulici. Neskôr bol prepustený bez obvinenia, no na turnaji si už nezahral a zmeškal záverečný ceremoniál.
Craig je považovaný za jednu z najvýraznejších postáv austrálskej reprezentácie v pozemnom hokeji. V poslednej dekáde odohral za národný tím 101 duelov.
Bol takisto súčasťou tímu, ktorý na predchádzajúcich OH v japonskom Tokiu získal striebornú medailu.
Austrálskeho reprezentanta v pozemnom hokeji zadržala polícia, v Paríži si kupoval kokaín
Je toho viac
Tiež môžeme zahrnúť aj teroristické hrozby, štrajkové odborárske protesty, COVID-19 naprieč športovcami v olympijskej dedine, lúpeže, či vysťahovanie migrantov pred hrami.
Nemôžeme zabudnúť ani na premnožené ploštice, komáre tigrované, vysoké teploty, doping medzi športovcami, propalestínske protesty počas hier, útoky na francúzske železnice, varovania pred bombami či kvalitu jedla.
Španielski futbalisti sú „tie najšťastnejšie deti na svete“ po triumfe v Lige majstrov si odnášajú zlato aj z olympiády
Pripomenieme ešte kanadský dron, ktorý sledoval tréning futbalistiek Nového Zélandu pred vzájomným súbojom či dohranie duelu medzi Argentínou a Marokom na futbalovom olympijskom turnaji po dvoch hodinách od konečného hvizdu po intervencii VAR-u a vtrhnutiu fanúšikov na ihrisko.
Napriek tomu išlo o jedny z najúspešnejších olympijských a paralympijských hier v histórii. Parížske podujatia sa tak rozhodne zapíšu do dejín.