BRATISLAVA 10. októbra 2016 (WBN/PR) – Rozmýšľali ste niekedy nad tým, koľko hodín denne strávite sedením? Za posledné desaťročia sa radikálne zmenil spôsob nášho života. Manuálnu prácu postupne nahradila strojová. Dennodenne sedíme v kancelárii, v aute, autobuse či iných dopravných prostriedkoch. Sedíme v škole na vyučovaní či v podniku s priateľmi. Sedíme aj večer doma sledujúc televíziu, pracujeme či sa zabávame s počítačom a väčšina z nás po únavnom dni si vyčerpaná ľahne do postele. Nie je priestor a čas na pohyb či chôdzu.
Mnohí si uvedomujeme, že sedavý spôsob života nie je pre naše zdravie prospešný, ba dokonca ho veľmi negatívne ovplyvňuje. Predovšetkým sa podpisuje na pribúdajúcom počte ľudí trpiacich obezitou – jedným z faktorov podpisujúcich sa na vzniku mnohých civilizačných ochorení, nádorové nevynímajúc. Práve tohtoročná kampaň Ligy proti rakovine s názvom „Krok ku zdraviu“ má za cieľ vyzvať a motivovať ľudí, aby sa viac hýbali – kedykoľvek, akokoľvek a kdekoľvek.
Práve chôdza, ako najprirodzenejší spôsob pohybu pre človeka, ponúka veľké množstvo benefitov. Zvyšuje imunitu, pomáha ako prevencia osteoporózy, znižuje hladinu stresu a zlého cholesterolu, zlepšuje pamäť, podporuje kreativitu, znižuje hmotnosť a celkovo zaisťuje lepšiu kondíciu. Tak prečo to nevyužiť a nespraviť niečo pre svoje zdravie, keď stačí len tak málo, ako napríklad prejsť sa o jednu autobusovú zastávku ďalej?
Tvárou tohtoročnej preventívnej kampane je slovenský olympijský víťaz v rýchlochôdzi Matej Tóth, ktorý za rok nachodí približne 10 miliónov krokov. Spoločne s ním Liga proti rakovine v rámci kampane vyzýva celé Slovensko: „Prejdite spolu za mesiac toľko krokov ako Matej za rok.“ Navyše, ak sa zapojíte do tejto výzvy prostredníctvom internetovej stránky www.krokkuzdraviu.sk, máte možnosť svoje nachodené kroky vymeniť za skvelé zľavy a odmeny u našich „krokopartnerov“.
A ako to celé funguje? Prostredníctvom mobilnej aplikácie iHealth pre operačný systém iOS a aplikácie Google Fit pre operačný systém Android sa vo vašom konte na stránke bude zaznamenávať počet urobených krokov. Tie sa budú od všetkých prihlásených používateľov aplikácií spočítavať, a následne na konci celej výzvy zistíme, či sme prekonali olympijského víťaza a spoločne urobili 10 miliónov krokov za jeden mesiac. Či už sa cieľ podarí dosiahnuť alebo nie, každý, kto sa zapojí do výzvy, urobí svoj vlastný krok ku zdraviu a už to je postačujúca „odmena“.
Tohtoročná preventívna kampaň Ligy proti rakovine sa koná v rámci už tradičného projektu s názvom Týždeň proti rakovine, ktorý bude prebiehať od 10. októbra do 16. októbra 2016. V rámci neho LPR pripravila aj niekoľko sprievodných podujatí ako je už tradičný Deň jabĺk, športové aktivity pre onkologických pacientov s názvom OnkOĺympiáda a workshop pre študentov Onkologickej výchovy.
I keď projekt Týždeň proti rakovine bude trvať presne sedem dní, zapojiť sa do výzvy a krokovať však bude možné počas celého mesiaca. Kampaň sa aj tento rok zameriava na pohyb ako prevenciu, ktorý je jedným z hlavných bodov odporúčaní Európskeho kódexu proti rakovine. Ten okrem toho obsahuje aj ďalších jedenásť tipov a rád, ako predchádzať vzniku nádorových ochorení. Prostredníctvom kampane komunikuje Liga proti rakovine kódex širokej verejnosti s cieľom opakovať dôležitosť starostlivosti o svoje zdravie. Ak ho máme, neuvedomujeme si jeho hodnotu, preto si treba neustále pripomínať, že je skutočne vzácne a je potrebné chrániť ho a zveľaďovať. ☺