BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) – Na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave v stredu slávnostne uviedli do pilotnej výskumnej prevádzky Národné centrum nukleárnej magnetickej rezonancie (NMR), ktoré sa bude zaoberať skúmaním nových spôsobov využívania tejto technológie v prírodných vedách.
Nukleárna magnetická rezonancia umožňuje v reálnom čase nazerať do vnútra objektov bez toho, aby sa musela porušiť ich štruktúra.
Vďaka tejto technológii dokážu vedci a lekári napríklad odhaľovať nádorové tkanivá alebo zobrazovať poruchy cievneho systému a srdca.
V prípade mozgu je schopná lokalizovať centrá sluchu, zraku, čuchu a iných aktivít, takže pri chirurgických zákrokoch minimalizuje riziko jeho poškodenia. Môže tiež priniesť nové možnosti v liečbe Alzheimerovej choroby.
Obrazom: Národné centrum nukleárnej magnetickej rezonancie
Hlavnými cieľmi Národného centra NMR boli vybudovanie prístrojovej a vedomostnej infraštruktúry a zjednotenie jednotlivých pracovísk na Slovensku.
Centrum pozostáva celkovo zo siedmich špecializovaných pracovísk, ktoré sa okrem Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU nachádzajú aj na Chemickom ústave Slovenskej akadémie vied (SAV), Ústave merania SAV, Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského, Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Fakulte elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach.
Na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU sa nachádza centrum pre metabolizmus a potraviny, ktorého hlavnou súčasťou je prístroj NMR spektrometer.