Srbsko a Kosovo uzatvorili prekvapivú dohodu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kosovo
Kosovskí Srbi zaútočili na príslušníkov KFOR, keď začali odstraňovať cestné zátarasy neďaleko kosovskej dediny Jagnjenica, 28. november 2011. Foto: SITA/AP

BRUSEL 3. decembra (WEBNOVINY) – Uzavretie dohody medzi Belehradom a Prištinou už v sobotu oficiálne potvrdila aj srbská strana v podobe hlavného vyjednávača pre Kosovo Borka Stefanoviča.

O uzavretí sporných otázok súvisiacich s pohraničným konfliktom ešte v piatok informovala ako prvá Európska únia, ktorá rokovania sprostredkúva. Srbi to však pôvodne odmietli a vyzývali na zdržanlivosť.

„My sme nespôsobili tento zmätok. Minulú noc ešte dohoda neexistovala, ale medzitým sme dostali garancie a podrobnosti o hraničných priechodoch, takže teraz môžem povedať, že dohoda je dosiahnutá,“ cituje Stefanoviča srbská rozhlasová stanica B92. Spor sa podľa neho oficiálne uzavrie už 26. decembra.

V piatkovom stanovisku Bruselu sa uvádza, že obe strany „uzavreli dohodu v otázke spravovania sporných hraničných prechodov“. Tento problém je pritom v súčasnosti hlavným zdrojom konfliktu medzi Srbmi a Kosovčanmi. „Strany postupne vytvoria spoločné, integrované, jednostranné a bezpečné stanovištia na svojich hraniciach,“ píše sa v dokumente.

Chýbala bodka nad písmenom

Ešte predpoludním o dohode informovala Európska únia, hlavný srbský vyjednávač Stefanovič bol však zdržanlivejší a uviedol, že podrobnosti ešte treba doladiť.
Kosovo
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

„Napriek tomu, že naše pozície sa významne zblížili, musíme urobiť ešte ‚bodku nad písmenom i‘,“ cituje Stefanoviča tlačová agentúra Tanjug. V stanovisku Bruselu sa však píše, že „strany uzavreli dohodu v otázke spravovania sporných hraničných prechodov“.

Tento problém je pritom v súčasnosti hlavným zdrojom konfliktu medzi Srbmi a Kosovčanmi. „Strany postupne vytvoria spoločné, integrované, jednostranné a bezpečné stanovištia na svojich hraniciach,“ uviedla únia.

Sporné hranice

Zástupcovia Belehradu a Prištiny sa stretávajú v Bruseli už od marca, aby riešili problémy vyvolané jednostranným vyhlásením nezávislosti Kosova, ktoré Srbsko naďalej považuje za jednu zo svojich provincií. Situácia sa skomplikovala po tom, ako sa kosovské sily v júni pokúsili prevziať kontrolu nad tamojšími hraničnými priechodmi.
Kosovo
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

Kosovskí Srbi sa tomu odvtedy snažia zabrániť cestnými blokádami, ktoré sa opakovane snažili odstrániť príslušníci mierovej misie KFOR.

Násilné zrážky medzi vojakmi a civilistami si v posledných dňoch vyžiadali niekoľko desiatok zranených.

Spor je okrem iného hlavnou prekážkou priblíženia sa Srbska k členstvu v EÚ. Belehrad dúfa, že na budúcotýždňovom summite získa štatút kandidátskej krajiny. Nemecká kancelárka Angela Merkelová však v piatok vyhlásila, že Srbsko na členstvo ešte nie je pripravené.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela Merkelová