Srbský prezident Vučić a kosovský premiér Kurti sa dohodli na tom, ako zrealizujú plán normalizácie vzťahov oboch krajín

Aleksandar Vučić, Albin Kurti, Josep Borrell, Miroslav Lajčák
Srbský prezident Aleksandar Vučić (vľavo) a kosovský premiér Albin Kurti (vpravo). Medzi nimi šéf európskej diplomacie Josep Borrell (druhý zľava) a slovenský diplomat Miroslav Lajčák. Foto: archívne, SITA/AP

Lídri Srbska a Kosova sa predbežne dohodli na implementácii Európskou úniou podporovaného plánu normalizácie ich vzťahov. Oznámil to v sobotu šéf európskej diplomacie Josep Borrell, ktorý predsedal rokovaniam.

Na tlačovej konferencii po takmer 12-hodinových rozhovoroch v severomacedónskom letovisku Ochrid Borrell novinárom povedal, že srbský prezident Aleksandar Vučić a kosovský premiér Albin Kurti „dosiahli dohodu, ako to realizovať“.

Praktické kroky

Srbsko a Kosovo sa minulý mesiac dohodli na texte jedenásťbodového plánu Európskej únie na normalizáciu vzťahov po vojne z rokov 1998 – 1999 a vyhlásení nezávislosti Kosova v roku 2008.

„Cieľom dnes bolo dohodnúť sa na tom, ako implementovať dohodu akceptovanú na ostatnom stretnutí na vysokej úrovni,“ konštatoval Borrell. „Znamená to praktické kroky v otázke, čo treba urobiť, kedy, kým a ako,“ dodal.

Kosovo v OSN

Plán EÚ vyzýva, aby obe krajiny udržiavali dobré susedské vzťahy a navzájom si uznávali oficiálne doklady a národné symboly.

Ak sa zrealizuje, zabráni Belehradu v blokovaní snahy Kosova o členstvo v Organizácii Spojených národov a iných medzinárodných organizáciách.

Dohoda, ktorú načrtli Francúzsko a Nemecko a podporujú ju USA, explicitne nevyzýva Srbsko a Kosovo na vzájomné uznanie sa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Albin KurtiAleksandar VučičJosep Borrell
Firmy a inštitúcie Európska únia