Stámiliónové covidové eldorádo a nevídané šafárenie za bývalej vlády. Správa NKÚ podľa smerákov priniesla škandalózne odhalenie (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KOALÍCIA: Zodpovednosť za Slovensko
Bývalí predsedovia vlády Eduard Heger a Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
Tento článok pre vás načítala AI.

Poslanci parlamentu Tibor Gašpar a Richard Glück (Smer-SD) v najnovšom videu informujú o zisteniach Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) v súvislosti s nehospodárnym nákupom vakcín za vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera.

Podľa slov Glücka, správa NKÚ hovorí o brutálne nehospodárnom nákupe vakcín proti covidu za roky 2022 až 2023.

„Všetci vieme, že celý proces dojednávania zmluvných podmienok vedený Európskou komisiou bol podrobený kritike viacerých inštitúcií ako napríklad Európskeho dvora audítorov alebo európskeho ombudsmana a to z dôvodu nízkej transparentnosti,“ pripomenul Glück.

Kšeft s vakcínami

V tejto súvislosti museli viacerí toho času zachytiť správy o škandalóznych esemeskách medzi predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a šéfom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom, s ktorým mala dohadovať nákup vakcín za 20 miliárd eur.

Okrem iného sa v stanovisku NKÚ píše, že aj keď Slovensko v roku 2022 reálne nepotrebovalo nakúpiť ani jednu jedinú dávku vakcíny v skutočnosti mu bolo dodaných ďalších 5,8 milióna dávok za 151 miliónov eur z našich daní, informoval bývalý policajný prezident a poslanec parlamentu Gašpar.

Koncom roku 2022 sa tak v skladoch nachádzalo 6,1 milióna dávok vakcín. V auguste minulého roka malo dôjsť k exspirácii 3,8 milióna uskladnených vakcín v našich skladoch. Úsmevné je, že Slovensko vlani darovalo 5,1 miliónov vakcín.

Video: Odhalenia NKÚ o stámiliónovom covidovom eldoráde za vlády Matoviča a Hegera

Ekonomická vlastizrada

Slovensko v roku 2023 za bývalej vlády pristúpilo k dodatku zmluvy s firmou Pfizer a zaviazalo sa zase nakupovať vakcíny na covid a to až do roku 2026.

„V zmysle absolútne nevýhodnej zmluvy máme síce možnosť neodobrať časť dohodnutého objemu, no podmienkou je, že za neodobraté dávky musí Slovensko zaplatiť firme Pfizer približne polovicu z ich ceny,“informoval Glück.

MF SR: Predåženie termínov pre seniorov
Správa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) informuje o nehospodárnom nákupe vakcín za vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera. Foto: SITA/Branislav Bibel

NKÚ sa bude tejto téme ďalej venovať a pracuje na podrobnej analýze, ktorá presne povie koľko Slovensko stálo povinné testovanie, mobilné odberné miesta (MOM), pofidérny nákup rúšok a iných pomôcok, ako aj nevídaný kšeft s vakcínami.

„Matovič, Heger, Ódor a ich vlády sa skutočne musia zodpovedať za to, čo nám dorobili s našou krajinou,“povedal Gašpar. Veľmi rád sa pozriem na to, ako budú vysvetľovať občanom prečo išli milióny eur hore komínom, za ktoré mohla byť postavená úplne nová, moderná nemocnica,“ uviedol Glück.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičRichard GlückTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úrad