Stanovisko DSA k protestom proti rekonštrukcii prasacej farmy v Kolárove

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Iluistracna foto k pr sprava dsa stanovisko.jpg
Foto: DSA

Spoločnosť Dan Slovakia Agrar, a.s. (DSA) už dlhodobo sleduje neopodstatnené snahy o diskreditáciu spoločnosti na základe vykonštruovaných mýtov, ktoré sa ani len z malej časti nezakladajú na pravde. Sme presvedčení o tom, že takéto nezmyslené boje a nepravdy rozhodne neprispievajú rozvoju slovenského vidieka a aj preto cítime ako svoju povinnosť na základné z nich zareagovať. Chceme pritom zdôrazniť, že sme maximálne transparentní a naše tvrdenia je možné si overiť.

„Rešpektujeme samozrejme právo protestujúcich vyjadriť svoj názor k  plánovanej rekonštrukcii farmy, myslíme si však aj to, že obyvatelia Kolárova, ako aj celého Slovenska, majú právo pri svojom rozhodovaní vychádzať z pravdivých údajov a informácií, ktoré by sme Vám touto cestou chceli sprostredkovať,“ hovorí predseda predstavenstva DSA Mogens Hansen.

1. Kapacita zásobníka hnoja v Kolárove nestačí na umiestnenie takého veľkého množstva neupraveného maštaľného hnoja pravdepodobne zvýši nezákonné skládky

Všetky zberné nádrže DSA na uskladnenie hnojovice z našich fariem sú prevádzkované v súlade so zákonom a spĺňajú najprísnejšie ekologické štandardy nielen pre Slovensko, ale v rámci celej Európy. Sú zabezpečené najmodernejšími technológiami, ktoré majú za cieľ zamedziť akýmkoľvek priesakom do pôdy či a špeciálnymi biofiltrami na znižovanie zápachu. Okolie nádrží je kontinuálne monitorované špičkovými monitorovacími sondami, ktoré pravidelne kontrolujú kompetentné orgány.

Kapacita nádrží je dostatočná a dokonca výrazne presahuje predpokladaný objem hnojovice z plánovanej farmy. Všetku hnojovicu pritom využívame v súlade s hnojným plánom na ošetrenie 7600 pôdy DSA určenej na pestovanie krmovín. Pri jej aplikácii do pôdy sa používa bezzápachová technológia injektovania do pôdy, pričom hnojovica neprichádza do kontaktu so vzduchom a nespôsobuje známy nepríjemný zápach.

Pri všetkých našich aktivitách pritom dodržiavame najprísnejšie európske normy, dokonca v mnohých prípadoch ideme aj nad rámec legislatívnych požiadaviek. Pomáha nám pritom práve dlhoročné know-how z Dánska, ktoré patrí medzi najväčších producentov ošípaných v Európe. Zároveň sa však vyznačuje vysokou zodpovednosťou k životnému prostrediu a komunitám v ktorých pôsobí. A inak to nie je ani na Slovensku.

2. Pretože ošípané musia byť chránené pred chorobami, počas chovu sa pravidelne používajú  lieky a steroidy. Tieto látky sa potom uvoľňujú do pôdy a prostredníctvom procesu hnojenia do pitnej vody medzi priekopami. Dánski podnikatelia doteraz dodržiavali všetky príslušné zákony. Slovenská legislatíva v oblasti životného prostredia je, žiaľ, veľmi slabo regulovaná. Toto a medzery v zákone využívajú dánski podnikatelia

Používanie steroidov je častým mýtom, ktorý  sme už mnohokrát vysvetľovali. V tomto prípade už nejde o nevedomosť, ale o vedomé zavádzanie, proti ktorému sa dôrazne ohradzujeme. Využívanie steroidov na našich farmách je absolútne vylúčené. Kvalita mäsa a pribúdanie na váhe dosahujeme výlučne kvalitnou stravou, ktorú si pestujeme a mixujeme sami podľa našich najlepších poznatkov a skúseností.

Čo sa týka antibiotík, využívame ich iba v ojedinelých prípadoch, pokiaľ to vyžaduje zdravotný stav zvierat, a to na odporúčanie veterinára. Existujú o tom detailné záznamy, ktoré sú kontrolované štátnymi veterinármi. Práve z dôvodu, aby používanie antibiotík nebolo potrebné, DSA investuje každoročne na svojich farmách do opatrení na zachovanie biologickej bezpečnosti a životných podmienok zvierat približne pol milióna eur. Aj vďaka tomu sú ochorenia na farme viac výnimkou, ako pravidlom.

Nemožno súhlasiť ani s tvrdením, že slovenská legislatíva je nedostatočná. Naopak, Slovensko má jednu z najprísnejších legislatív v Európe, či sa týka používania antibiotík, steroidov, či iných látok v živočíšnej výrobe. Aj preto platí, že ak chceme kvalitné mäso, najlepšie je to, čo sa dochovalo na Slovensku. A to je aj dôvod, prečo si DSA vybralo pre svoje podnikanie práve Slovensko. Našim kľúčovým záujmom je produkovať mäso najvyššej kvality práve v regióne, kde patrí bravčové mäso medzi najkonzumovanejšie potraviny.

3. V novembri minulého roka sa fekálne baktérie našli aj vo vodách obcí Trávnik a Číčov (Füss a Csicsó). Vyšetrovanie stále prebieha, ale zatiaľ nebolo možné dokázať, že za infekciu je zodpovedný chov ošípaných vo Veľkom Mederi

Opak je pravdou a aj v tomto prípade by sme sa chceli dôrazne ohradiť voči takýmto tvrdeniam. Len v minulom roku pritom spoločnosť DSA podstúpila 22 kontrol od rôznych odborných inštitúcii a úradov bez zistených nedostatkov. Doterajšie vyšetrovanie, ako aj odborné stanoviská viacerých nezávislých odborných inštitúcií jednoznačne vyvrátili súvislosť znečistenia podzemných vôd v obciach Číčov a Trávnik s prevádzkami fariem DSA. Pričom odborné stanoviská máme k dispozícii a sú kedykoľvek k dispozícii na nahliadnutie a zverejnenie.

Pri ďalšom vyšetrovaní prípadu spoločnosť DSA aktívne spolupracuje so zástupcami hygienikov, polície, spoločnosti Vodárne a kanalizácie mesta Komárna a starostami dotknutých obcí. Napriek tomu, že vyšetrovanie stále prebieha, znečistenie spodných vôd sa najčastejšie spája s chýbajúcou kanalizáciou, absenciou čističky odpadových vôd, alebo neoprávneným vyvážaním splaškov na polia obyvateľmi obcí. Obviňovanie DSA so znečistenia tak len zbytočne odkláňa pozornosť od skutočných problémov v regióne a rozhodne nepomáha ich vyriešeniu.

4. Pred kým sa teda chceme chrániť?

Spoločnosť DSA pôsobí na Slovensku od roku 2001 a špecializuje sa na chov ošípaných a rastlinnú výrobu. Od začiatku svojho pôsobenia na Slovensku spoločnosť investovala do rozvoja infraštruktúry viac ako 100 miliónov eur a v súčasnosti zamestnáva približne 200 ľudí. Najvyššie štandardy ochrany životného prostredia, starostlivosti o zvieratá, moderné technológie  a efektivita produkcie sú dôvodom, prečo environmentálna záťaž fariem DSA je menšia alebo porovnateľná s menšou rodinnou farmou na Slovensku.

Navyše, ak hovoríme o tom, že chceme zvyšovať podiel slovenských potravín v nákupných košíkoch Slovákov, nepodarí sa nám to dosiahnuť bez veľkokapacitných fariem. To však na druhej strane neznamená, že nie je priestor práve pre menšie či rodinné farmy. Najlepšie výsledky však dosiahneme vzájomnou spoluprácou, nie vzájomnými útokmi.

DSA sa nebráni akejkoľvek kontrole zo strany štátnych orgánov či kolegov farmárov. „Rozumiem obavám farmárov, ja sám pochádzam z rodinnej farmy v Dánsku, na ktorej som vyrastal. Dnes však žijem so svojou manželkou, pôvodom z Veľkého Medera, a so svojimi deťmi na Slovensku a je pre mňa nemenej dôležité ako pre všetkých rodičov v regióne, aby moje deti pili čistú vodu a žili v zdravom prostredí. Aj preto všetky skúsenosti, ktoré mám investujem do naplnenia tohto cieľa,“ hovorí Mogens Hansen, predseda predstavenstva spoločnosti DSA.

„Radi preto uvítame zástupcov farmárov, verejnosti aj médií na našich existujúcich prevádzkach a predstavíme aj naše plány na rekonštrukciu farmy pri Kolárove. Radi sa tiež podelíme s kolegami farmármi o naše know-how a presvedčíme ich, že na našich farmách nerobíme nič, čoho by sa mali báť a čo by nemohli robiť aj oni a dosahovať pritom porovnateľné výsledky. Máme už viaceré príklady spolupráce so slovenskými farmármi, ktorí už mali možnosť sa o tom presvedčiť,“ uzatvára Mogens Hansen.

5. Dánsky podnik po Veľkom Mederi a Veľkých Kosihách (Nagymegyer, Nagykeszi) plánuje v Kolárove založiť chov ošípaných s viac ako 16 000 ošípaných

Spoločnosť Dan Slovakia Agrar, a.s. (DSA) v skutočnosti plánuje zrekonštruovať a rozšíriť už existujúcu farmu ošípaných na území bývalého poľnohospodárskeho areálu Štagnovica. Investície vo výške 5,5 milióna eur budú smerovať okrem rozšírenia maštalí najmä do moderných technológií zameraných na ochranu životného prostredia. Znamená to, že celkový dopad prevádzky zrekonštruovaného areálu na okolie bude absolútne zminimalizovaný v porovnaní s existujúcim stavom.

O spoločnosti DSA:

DSA je najväčším producentom ošípaných na Slovensku. Spoločnosť sa špecializuje na chov ošípaných a rastlinnú výrobu. Firma zamestnáva 200 ľudí a od začiatku pôsobenia na Slovensku investovala viac ako 100 miliónov eur. Centrála firmy sa nachádza vo Veľkom Mederi, kde sa nachádza administratívna budova a mechanizačné stredisko rastlinnej výroby. Ďalšie mechanizačné centrum a stredisko rastlinnej výroby sa nachádza v Šoporni. Všetky farmy sa nachádzajú v okresoch Dunajská streda, Komárno a Galanta. DSA investuje ročne do oblasti biologickej bezpečnosti viac ako 500 tisíc eur.

Viac informácií nájdete na https://dsa.sk/

Inzercia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať